Νέα νίκη Ιπποκράτη που πλησιάζει κορυφή!

Μία ευρεία νίκη με σκορ 4 – 0 σημείωσε σήμερα το πρωί ο Ιπποκράτης απέναντι στη Λάρισα ’88 στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας» για την 18η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ΄τοπικής κατηγορίας.

Έτσι, με τη σημερινή νίκη το συγκρότημα του Θανάση Κολονιώτη έφθασε τους τριάντα εννέα βαθμούς και μείωσε στους δύο πόντους τη διαφορά από τη πρώτη θέση και τους Πύρρο και Πυργετό, ενώ η ομάδα του Γιώργου Κωνσταντίνου έμεινε στους δέκα πέντε βαθμούς ύστερα και από αυτή την αγωνιστική.

Με τη πρώτη καλή φάση στον αγώνα, είχαμε και το 1 – 0 για τον Ιπποκράτη. Πιο συγκεκριμένα, στο 8ο λεπτό οι παίκτες του Θανάση Κολονιώτη συνδυάστηκαν ωραία και αφού ο Κάστριοτ Φραχόλι δέχθηκε τη μπάλα από τον Ρενάτο Φραχόλι, κέρδισε με σουτ από το ύψος του πέναλτι τον Γκούλιο και «άνοιξε» το σκορ στο παιχνίδι.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου δεν είχαμε κάτι ιδιαίτερο, πλην τη φάση του 38ου λεπτού, εκεί όπου ο Ρενάτο Φραχόλι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκούλιου με πλασέ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή των φιλοξενουμένων.

Βέβαια, το παιχνίδι επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Βασίλη Κωνσταντίνου. Συγκεκριμένα, στο 42ο λεπτό της πρωινής συνάντησης των δύο ομάδων ο Ρενάτο Φραχόλι έβγαινε στην αντεπίθεση για τους γηπεδούχους και ο αμυντικός των φιλοξενουμένων, Βασίλης Κωνσταντίνου, σταμάτησε τον παίκτη του Ιπποκράτη με φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Κατά πως φάνηκε από τη σύγκρουση των δύο ποδοσφαιριστών, με το πέσιμο του Βασίλη Κωνσταντίνου στο έδαφος, διαπιστώθηκε πως έσπασε το αριστερό του χέρι. Αποτέλεσμα αυτού, ήταν να μεταβεί στο νοσοκομείο εκεί όπου του προσφέρθηκαν και οι πρώτες βοήθειες.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 58ο λεπτό, ο Κάστριοτ Φραχόλι σημείωσε το 2 – 0 για τους γηπεδούχους με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ενώ στο 67ο λεπτό ο Χρήστος Λένας με δικό του τέρμα διεύρυνε το σκορ σε 3 – 0.

Το τελικό 4 – 0 διαμορφώθηκε στο 74ο λεπτό του αγώνα, με το γκολ του Θανάση Νταμπαλέτσιου που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα.

Ιπποκράτης (Θανάσης Κολονιώτης): Ευαγγελόπουλος, Φραχόλι Κ., Σκρέκας, Παπαδημητρίου, Μονάντερος, Χιούσα (48′ λ.τ. Νταμπαλέτσιος), Φραχόλι Ρ., Μπλάνας (63′ Φώλιας), Μπασιάκος (55′ Λένας), Μπούζιο, Κουτσιμάνης.

Λάρισα ΄88 (Γιώργος Ρήγας): Γκούλιος, Ναστούδης, Λεωνιδάκης, Σδράλης, Διαμαντής, Τζαφαλιάς, Κωνσταντίνου Β. (43′ λ.τ. Γαλατσίδας), Βουλγάνης, Φύλογλου, Κωνσταντίνου Γ., Μακρυγιάννης.