Νίκησε Δαμασιακό και μπήκε στα… πλέι-οφ, ο Φαλανιακός!

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, πανηγύρισε ο Φαλανιακός κερδίζοντας στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής της «μεγάλης» κατηγορίας τον Δαμασιακό με 2 – 0. Γιώργος Πανταζής και Γιώργος Λεσάι σημείωσαν τα γκολ της νίκης των «κιτρινόμαυρων».

Δέκα βαθμούς έχουν πλέον οι Φαλανιώτες που είναι στην 3η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας στην 11η τον Δαμασιακό με τέσσερις πόντους.

Στο 6′ ο Τσιάκος εκτέλεσε φάουλ από θέση έξω αριστερά, με τον Γεωργατζιά που ήταν στο τοίχος να βάζει το χέρι του στη πορεία της μπάλας και τον κ. Νίτσα να δείχνει την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Την απόφαση αυτή αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι που διαμαρτυρήθηκαν για το γεγονός πως ο Γεωργατζιάς έβαλε τον αγκώνα του για να προστατέψει το πρόσωπό του. Ο κ. Νίτσας όμως ήταν ανένδοτος.

Την εκτέλεση ανέλαβε να μετουσιώσει σε γκολ ο αρχηγός του Φαλανιακού, Βασίλης Λυγούρας, ο οποίος είδε τον Γκουτζουρέλα να του λέει «όχι», κρατώντας έτσι το 0 – 0. Όχι όμως για πολύ.

Και αυτό διότι στο 11′ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Πανταζή, το τοίχος των «μπλε» άνοιξε, προδίδοντας τον Γκουτζουρέλα, ο οποίος είδε την μπάλα να καταλήγει χαμηλά στην δεξιά του γωνιά για το 1 – 0 των «κιτρινόμαυρων».

Ο Δαμασιακός πίεσε για την ισοφάριση πριν το ημίχρονο. Ήταν όμως άτυχος, καθώς δύο φορές σε διάστημα πέντε λεπτών οι ποδοσφαριστές του Νίκου Χρόνη σημάδεψαν το δοκάρι της εστίας του Μπιμπλιτζή. Αρχικά με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ντόκος ήταν εκείνος που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Φαλανιακού με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ πέντε λεπτά αργότερα την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Χρήστου Νάτση.

Στην επανάληψη και στο 58ο λεπτό οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τη νίκη. Μετά από σέντρα του Μάνικου από δεξιά, ο Γιώργος Λεσάι με κεφαλιά εξ΄ επαφής κέρδισε τόσο τον προσωπικό του αντίπαλο όσο και τον Γκουτζουρέλα για το 2 – 0 της ομάδας των Μπεριτζά – Μαλαμά, που έχουν κάνει μια εξαιρετική εκκίνηση στον φετινό μαραθώνιο της «μεγάλης» κατηγορίας της ΕΠΣ Λάρισας.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μπιμπλιτζής, Μάνικος, Μαχαίρας, Σούλι, Φλώρος, Λυγούρας Β, Τσιάκος (59′ Λυγούρας Χρ.), Ιωαννίδης (66′ Πανταζής Ηλ.), Λεσάι (85′ Αλατάς), Πανταζής Γ. (85′ Ντανίκας), Μπλέντι.

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Γκουτζουρέλας, Γεωργατζιάς, Αμπατζίδης, Ιωαννίδης, Νάτσης (70′ Τσιάλτας), Ντόκος, Γκαντρής (80′ Τσεκούρας), Λέτσιος Αγγ. (20′ Μπακαΐμης), Λούτσος, Σουγλής Κ. (60′ Καλφούντζος), Μουσιάρης.