Νίκησε η Αμυγδαλέα και ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια…

Μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Αετός Αμυγδαλέας στη προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τις τελευταίες θέσεις στον πίνακα της βαθμολογίας, καθώς επικράτησε στο γήπεδο του τη Λάρισα 2012 με 3 – 2!

Με τους τρεις αυτούς βαθμούς της νίκης το συγκρότημα του Μάκη Αλεξούδη έφθασε τους δέκα τρεις βαθμούς και βρίσκεται στη δέκατη τρίτη θέση, ενώ η ομάδα του Αποστόλη Κορομηλά που πάλεψε για το θετικό αποτέλεσμα παρέμεινε στους δέκα πόντους και τη τελευταία θέση.

Ένα γεμάτο από γκολ παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Αμυγδαλέας για τη 13η στροφή του πρωταθλήματος, εκεί όπου στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν τρία γκολ και μία κόκκινη, ενώ το δεύτερο μέρος «έκλεισε» με ακόμη δύο γκολ.

Στο 13ο λεπτό ο Πρατσίλας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με διπλή προσπάθεια μέσα από τη περιοχή των φιλοξενουμένων και «άνοιξε» το σκορ στον αγώνα πραγματοποιώντας το 1 – 0, ενώ ο Δημήτρης Βλιώρας είχε την άμεση απάντηση για τη Λάρισα 2012 πέντε λεπτά μετά, με το ματς να έρχεται στα ίσια με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Δημήτρης Κίτσιος από τον πορτιέρο, Δημήτρης Αλεξούδης.

Στο 39ο λεπτό της συνάντησης στο γήπεδο της Αμυγδαλέας, οι αριθμητικές ισορροπίες των δύο ομάδων άλλαξαν, καθώς ο Δημήτρης Κουκουτσέλος αποβλήθηκε από τον κ. Χήτο και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Τον παίκτη παραπάνω εκμεταλλεύτηκε το συγκρότημα του Μάκη Αλεξούδη και με το νέο τέρμα του Γιάννη Σιάρκου στο 45ο λεπτό με εντυπωσιακό σουτ έπειτα από ωραία ομαδική ενέργεια, ο Αετός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του σκορ, 2 – 1.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Ζήσης Παραφέστας ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Παρασκευούδη, ενώ ο Ντέιβιντ Μπόντε στο 67ο λεπτό μείωσε σε 3 – 2 με πλασέ μετά από κάθετη πάσα του Δημήτρη Κίτσιου κι έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Πάντως, οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς για λογαριασμό της Αμυγδαλέας αποβλήθηκε στο 90′ ο Σωτήρης Περδίκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ για τη Λάρισα 2012 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Δημήτρης Κουκουτσέλος στο 39′ για εξύβριση αντιπάλου όπως αναφέραμε πιο πάνω.

Αετός Αμυγδαλέας (Μάκης Αλεξούδης): Αλεξούδης, Καλαϊτζής, Βαρλιάγκας, Περδίκης, Σιάρκος, Πρατσίλας, Ανδριανόπουλος (30′ λ.τ. Παραφέστας), Παρασκευούδης, Παπαδήμος (65′ Φούντας), Φιλίππου (78′ Ντάσκας), Ντάλλας.

Λάρισα 2012 (Αποστόλης Κορομηλάς): Παπαζήσης, Κίτσιος Π. (55′ λ.τ. Μπόντε Ντ.), Δημόπουλος, Φλώρος Παν., Κουκουτσέλος, Φλώρος Αντ., Βλιώρας (70′ Καραγιάννης), Πάσιος (77′ Βιλανάκης Γ.), Ευθυμίου, Κίτσιος Δ., Τσιτσόπουλος.