Νίκησε και είναι… μονάχος!

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων επιβλήθηκε εκτός έδρας του Σμόλικα Φαλάνης με 3 – 0 και πλέον βρίσκεται ολομόναχος στη… κορυφή!

img_4861

Η ομάδα των Φαρσάλων, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του Δωτιέα και πλέον απομακρύνθηκε από τον δεύτερο με απόσταση τριών βαθμών. Όντας 1ος με 23 βαθμούς. Από την άλλη ο Σμόλικας Φαλάνης βρίσκεται στην 13η θέση με 9 βαθμούς.

img_4883

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφεραν πριν καν την συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα να πάρουν το πάνω χέρι στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βασίλης Τανάγιας ανέτρεψε τον Νίκο Βούλγαρη μέσα στη περιοχή με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος που το κέρδισε και δεν αστόχησε κάνοντας το 0 – 1.

img_4887

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων μπόρεσε να «χτυπήσει» σε ένα ακόμη καίριο χρονικά σημείο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Νίκος Βούλγαρης έδωσε πάσα στον Χρήστο Ρέψη και ο τελευταίος σούταρε στη κλειστή γωνία, νικώντας τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 0 – 2.

img_4892

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Τάκη Παραφέστα συνέχισαν το ίδιο δυναμικά και αποτελεσματικά, «κλειδώνοντας» τη νίκη. Καθώς στο 53ο λεπτό του αγώνα, από σέντρα του Κώστα Νεμπεγλέρα, ο Βασίλης Λόλοας με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0.

img_4872

Μάλιστα στο 79ο λεπτό τα «αίματα άναψα». Μαρκάρισμα του Δημήτρη Μανακούσιου στον Φίλιππο Καραμπούζη με τον πρώτο να αντικρίζει την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον κ. Βλιώρα και ακόμη υπήρξε και πέντε λεπτά διακοπή του αγώνα. Το ματς συνεχίστηκε κανονικά, όμως το 3 – 0 ήταν το τελικό σκορ.

img_4914 img_4912

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Χάμος, Μανακούσιος Θ., Δολιάνης, Κολοβός Κ., Σκούπρας, Τανάγιας Χρ., Κακαβίτσης, Κόκρας (69′ Κολοβός Χρ.), Τανάγιας Β. (55′ Παπαδάμος), Τσιρβούλης, Μανακούσιος Δ.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Ντάλλας, Καραμπούζης (83′ Περήφανος), Κακαζούκης, Μανιώτης, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Κουμπούρας, Τλούπας (78′ Γιώργης), Ρέψης (56′ Σβερκούλης), Λόλας, Βούλγαρης.