Νίκησε και μείωσε ο Δωτιέας!

Σε μία ακόμη αναμέτρηση που κρίθηκε στα τελευταία της λεπτά, ο Δωτιέας Αγιάς πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη με 1 – 0 επί του Φαλανιακού.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Αγιάς εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ισοπαλία του Αχιλλέα Φαρσάλων, έφτασε τους 45 βαθμούς, μειώνοντας παράλληλα τη διαφορά από τον 1ο στους δέκα βαθμούς. Ενώ ο Φαλανιακός βρίσκεται στη ζώνη των πλέι άουτ, όντας στην 12η θέση με 22 βαθμούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο εκτυλίχθηκε όλη η δράση και ουσία του παιχνιδιού. Ο Ντελής στη πρώτη του προσπάθεια με το που μπήκε στο ματς έχασε σπουδαία ευκαιρία να «ανοίξει» το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στο 72′, ο Δημήτρης Ντελής λοιπόν έκανε το σουτ με τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι!

Όμως ο συνήθης… ύποπτος Γιώργος Τσατσαλίδης είχε την… λύση για τον Δωτιέα Αγιάς. Συγκεκριμένα στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τσατσαλίδης με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Νάτση, βρήκε στόχο και έκανε το 0 – 1.

Από την άλλη ο Φαλανιακός, είχε κάποιες χαμένες ευκαιρίες με τους Λιλολάρι και Αλεξανδρή που δε μπόρεσαν να σκοράρουν με το 0 – 1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Φαλανιακός (Γιάννης Μιχαλές): Παπαϊωάννου, Φατούρας, Σουλιώτης, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Μπλέντι (85′ Αλατάς Ι.), Λιλολάρι, Πανταζής, Παπαγεωργίου (75′ Τσάκε), Κλούρας (60′ Αλεξανδρής), Λυγούρας Χρ.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Φαρμάκας, Παππάς, Φιλιππούλης, Τσακάλι, Σούλι, Χαλάτσης (80′ Γιαννακός), Γούτος Ν. (70′ Ντελής), Μαλάκος (65′ Μπόντε), Ντακούλας, Τσατσαλίδης, Νάτσης.