Νίκησε την Ελπίς Μεσοχωρίου και πανηγυρίζει την άνοδό του, ο Προμηθέας!

Την άνοδο του στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας πανηγυρίζει από το απόγευμα της Πέμπτης (31/05) ο Προμηθέας Λάρισας, καθώς επικράτησε στη 2η Αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στο γήπεδο της Γιάννουλης της Ελπίς Μεσοχωρίου με 4 – 1 και δεδομένου πως το Μεσοχώρι έχει παίξει δύο αγώνες και έχει ηττηθεί και στους δύο, αυτομάτως προβιβάζονται στην Α΄1 οι Προμηθέας και Πύρρος.

Η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή ήταν εκείνη που με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα κατάφερε να πάρει «κεφάλι» στο σκορ. Ο «σπεσιαλίστας», Δημήτρης Αρσένης ανέλαβε την εκτέλεση μιας στημένης μπάλας, βρίσκοντας στον Στέφανο Πρισακάρου στη περιοχή της Ελπίς Μεσοχωρίου που με κεφαλιά δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Λικάι για το 1 – 0.

Οι Μεσοχωρίτες έβγαλαν όμως αντίδραση και μάλιστα άμεσα! Μερικά μόλις λεπτά αργότερα ο Τάσος Καραμάνος πήρε το… όπλο του και ισοφάρισε την αναμέτρηση για το 1 – 1 του ημιχρόνου με σουτ στη κίνηση, με τον Προμηθέα να έχει σε προσπάθεια με κεφαλιά του Παϊτέρη δοκάρι, λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας «καθάρισε» την υπόθεση νίκη που ουσιαστικά ισοδυναμούσε και με την άνοδο του στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας. Αρχικά στο 65′ το σουτ του Πότση απέκρουσε ασθενώς ο Λικάι, δίνοντας την δυνατότητα στον Παϊτέρη να πετύχει το 2 – 1 στην επαναφορά. Τρία λεπτά αργότερα με σουτ και πάλι του Παϊτέρη στο «παραθυράκι» της εστίας του Λικάι, ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα ασφαλείας, ενώ στο 88′ σε χέρι αμυντικού της Ελπίς Μεσοχωρίου ο Χρήστος Αγγελούλης έδιξε την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός του Προμηθέα, Χρήστος Πότσης, που δεν αστόχησε για το τελικό 4 – 1.

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Ιωαννίδης, Πατσούρας Ν., Κολοκυθόπουλος, Σκαφιδάς, Ηλιόπουλος, Πότσης, Παπαδόντας (71′ Ψύρρας), Πατσιούρας Δ. (65’ Καραχάλιος), Παϊτέρης (80′ Τριτάρης), Αρσένης, Πρισακάρου (88′ Κοτρώτσιος).

Ελπίς Μεσοχωρίου (Κώστας Καζάκης): Λικάι, Καλογιάννης (72’Λέτσιος Γ.), Καρακώστας, Μούσιος, Φράντζας, Τσιάρας (60′ Χαράλαμπος), Κουζιώνης, Μαρκούγιας, Γκαραβέλης (80′ Κουγιαγκάς), Καραμάνος, Δαούλας (65′ Καραγιάννης).