Νίκη Αμπελιάς σε πλούσια σε δοκάρια ματς…

Τον τίτλο της πιο φορμαρισμένης ομάδας της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός Αμπελιάς, κερδίζοντας και την Ολύμπικ/Νέες Καρυές με 2 – 1, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ.

Από την 7η αγωνιστική η ομάδα της Αμπελιάς αγνοεί την ήττα, μετρώντας από τότε μόλις μία ισοπαλία και τέσσερις νίκες. Κάτι που την έχει φέρει με 20 βαθμούς στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι με το «καλημέρα» είχαν δοκάρι σε προσπάθεια του Λευτέρη Δενελάβα, για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ οι φιλοξενούμενοι εν τέλει με τον Νίκο Τσιώλη στο 9ο λεπτό. Στο 36′ ο Γιώργος Μάτος είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όμως είδε την προσπάθεια του να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Μπράνου, για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 1 – 0 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο δεύτερο μέρος ο Κώστας Δεμίρης ήταν εκείνος που πήρε την ασσίστ του Λευτέρη Δενελάβα στο 51ο λεπτό και έφερε το παιχνίδι και πάλι από το… μηδέν.

Και αυτό για να έρθει στο 63ο λεπτό ο Αποστόλης Κουλάκογλου να εκτελέσει ένα φάουλ που έφερε και την ολική ανατροπή. Ο Λευτέρης Δενελάβας «τσίμπησε» όσο χρειαζόταν την μπάλα και ο αδερφός του, Νίκος, με προβολή ολοκλήρωσε την ανατροπή για τον Ολυμπιακό Αμπελιάς.

Η Ολύμπικ/Νέες Καρυές δεν το έβαλαν κάτω και στο 75′ σε σουτ του Αποστόλη Ταρταμπούκα είδαν την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Μπράνου για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Δοκάρι στο 85′ όμως είχαν και οι γηπεδούχοι με τον Θάνο Παναγιωτόπουλο.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Βαγγέλης Σταμπουλής): Μπράνος, Τσαντόπουλος, Σπαθαριώτης, Δενελάβας Ν., Μιαρίτης Δ., Σκλαπάνης, Τσάνιος, Δεμίρης (60′ Κουλάκογλου), Λέτσιος (80′ Παναγιωτόπουλος), Δενελάβας Ελ., Μιαρίτης Ν. (68′ Τζήμας).

Ολύμπικ/Νέες Καρυές (Βαγγέλης Μπρισίμης): Δρίγγας, Σιδέρης, Σέτζας, Καφές, Τσιώλης Ευάγγ., Μητρακούλης, Τσιώλης Ν. (55′ λ.τ. Αετόπουλος), Πράπας (70′ Τσιουρής), Ταρταμπούκας (80′ Εμμανουήλ), Μάτος, Ζαΐμι.