Νίκη «ανάσα» για την Ακαδημία Τυρνάβου

Η Ακαδημία Τυρνάβου «χαμογέλασε» στην 11η «στροφή» του 1ου ομίλου της Α’1 τοπικής κατηγορίας, καθώς επικράτησε της Δόξας Βαλανίδας στο γήπεδο του Δασοχωρίου και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Το μοναδικό γκολ για το σύνολο του Νίκου Κεχαγιά σημείωσε ο Γιώργος Πότσης στο 65ο λεπτό και η Ακαδημία Τυρνάβου έφθασε τους έντεκα βαθμούς και τη δωδέκατη θέση.

Στον αντίποδα, το σύνολο του Βαγγέλη Μάνου παρά τις προσπάθειες για το θετικό αποτέλεσμα, έμεινε μία θέση πιο πάνω από την Ακαδημία Τυρνάβου έχοντας δέκα τρεις βαθμούς.

Στο 58ο λεπτό ο Γιάννης Παπαχατζής έκανε τη κάθετη πάσα και ο Τσένα που ήταν αποδέκτης της μπάλας έκανε το σουτ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Βαλανίδας και στην επαναφορά ο Κυριάκης μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 65′ ο Γιώργος Πότσης πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα. Ο Γιάννης Παπαχατζής εκτέλεσε φάουλ και ο Γιώργος Πότσης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 0 – 1 που ήταν το τελικό σκορ.

Από τη πλευρά της, η ομάδα του Βαγγέλη Μάνου είχε σημαντικές ευκαιρίες με τους Πάρη Παλάντζα και Θοδωρή Ρακιντζόγλου…

Δόξα Βαλανίδας (Βαγγέλης Μάνος): Κυριάκης, Χαλίλ (65′ Παζάρας), Αδάμου, Θάνος, Αρσένης (85′ λ.τ. Σαμαράς), Σκριάπας, Πλατής, Παλάντζας Ν., Ρακιντζόγλου, Κακανούλιας (37′ λ.τ. Ντίλι), Βαρσάμης.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Καρκατσέλας, Πλιάτσικας (81′ Άλα), Πότσης, Παπαγεωργίου, Ντούρος, Τριανταφύλλου, Ζυγογιάννης, Παπαχατζής Ι., Παπαχατζής Β. (87 ‘ Παπαδόπουλος Ηλ.), Τσένα, Σαμπανλάρι.