Νίκη… «ανάσα» για την Ομόνοια!

Η Ομόνοια πραγματοποίησε μία από τις… νίκες της αγωνιστικής, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Ολυμπιακού Χειμαδίου με 3 – 1.

Έτσι λοιπόν σε έναν όμιλο που ο πρώτος απέχει από τον 11ο μόλις… τρεις βαθμούς, δηλαδή μία νίκη μακριά, η Ομόνοια βρίσκεται προτελευταία με 6 βαθμούς, ενώ από την άλλη το Χειμάδι ισοβαθμεί στη 4η θέση με Σ.Σ. Ραψάνης και Μελισσοχώρι με 11 βαθμούς.

ΤΑΝΟΣ - ΝΟΥΣΙΟΣ Γ. ΑΧ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν πρώτοι να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Και μάλιστα δεν άργησαν και πολύ. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα, ο Θύμιος Μπέτσης με πλασέ, μετά από ωραία πάσα και ενέργεια του Γκούτρα έκανε το 1 – 0.

dsc_0166

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και μπόρεσαν να ξαναμπούν στο ματς στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γιώργος Καραντώνης με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γιώργου Νούσιου του Βασιλείου ισοφάρισε σε 1 – 1.

Όμως η Ομόνοια και πάλι αποδείχτηκε πιο αποτελεσματική, επιτυγχάνοντας να ξαναπάρει το προβάδισμα πριν καν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 40΄πάσα του Μακρυνίκα από τα δεξιά στον Βασίλη Πατέτσο, ο οποίος πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Παναγιώτη Τόπη και κατέληξε στα δίχτυα για το 2 – 1.

dsc_0126

Στο 44′ το Χειμάδι έφτασε πολύ κοντά στο να ξαναφέρει το ματς στα ίσα. Ο Γιώργος Νούσιος του Βασιλείου πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά ο Κουτσογιαννούλης αντέδρασε σωστά και απομάκρυνε τη μπάλα και ταυτόχρονα τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λάζαρου Λαζαρίδη, ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη στο 68ο λεπτό, όταν ο Θύμιος Μπέτσης με σουτ έξω από τη περιοχή σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 3 – 1.

Ομόνοια (Λάζαρος Λαζαρίδης): Κουτσογιαννούλης, Τριανταφύλλου, Τανός (81′ Πλίτσης), Νάνος, Μούτσα, Μπίλλης, Δάλλας, Πατέτσος, Γκούτρας, Μπέτσης (90′ Λόης), Μακρυνίκας (86′ Μπράτσος).

Ολυμπιακός Χειμαδίου (Γιώργος Νούσιος): Τζικόπουλος, Τόπης Π., Παναγιωτίδης, Νούσιος Γ. Αχ., Γκόγκος (70′ Γκόλτσιος), Γκόλαντας, Νούσιος Γ. Β., Καραντώνης, Λίταινας Αντ., Λιόγκας (55′ Μπάτζιος), Λίταινας Στ.