Νίκη «ανάσα» για τη Λάρισα 2012!

Μία σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Λάρισα 2012 απέναντι στον Αετό Αμυγδαλέας με 2 – 1 στην 28η αγωνιστική κι έτσι ξέφυγε από τη τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Συγκεκριμένα, το σύνολο του Σπύρου Μπέλτσιου κέρδισε σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι κι έφθασε τους είκοσι οκτώ βαθμούς και ανέβηκε στη δέκατη τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Μάκη Αλεξούδη δεν έφυγε από το γήπεδο με το θετικό αποτέλεσμα και η ομάδα του Αετού Αμυγδαλέας έμεινε στους είκοσι έξι βαθμούς και τη τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό από την εκκίνηση, εκεί όπου η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω και είχαμε εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Μόλις στο 19ο λεπτό ο Έρβιν Πετκολάι είχε τη πρώτη καλή στιγμή και η μπάλα πέρασε άουτ από τη προσπάθεια του μεσοεπιθετικού των γηπεδούχων, ενώ στο 23′ ο Αλεξούδης απάντησε με σουτ και ο Παπαζήσης απέκρουσε κι έδιωξε τη μπάλα από την άμυνα του…

Τρία λεπτά μετά, η Λάρισα 2012 μπήκε μπροστά στο σκορ και έκανε το 1 – 0. Ο Δημήτρης Βλιώρας εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι, ο Ντέιβιντ Μπόντε εκμεταλλεύτηκε τη λάθος έξοδο του Αντώνη Κωνσταντίνου, βρήκε με κεφαλιά – πάσα τον Μάκη Κόκκινο κι εκείνος με ψύχραιμο πλασέ «άνοιξε» το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια είχαμε πολύ καλό ρυθμό στο ματς με τον Παπαδάμου να σουτάρει στο 28′ και τον Παπαζήση να αντιδρά και πάλι σωστά.

Δέκα λεπτά μετά, ο Ντάλλας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με πλασέ από κοντά, όμως ο β΄βοηθός κ. Τέγος Άγγελος το ακύρωσε οφ σάιντ και οι φιλοξενούμενοι «φώναξαν» για την απόφαση αυτή.

Στο 41′ υπήρξε νέα φάση στο ματς με τον Αποστόλη Πλη να σουτάρει από θέση βολής και να στέλνει τη μπάλα άουτ, ενώ τρία λεπτά μετά, η μπάλα από το σουτ του Παναγιώτη Φλώρου κόντραρε σε σώμα αμυντικού του Αετού Αμυγδαλέας και κατέληξε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Β’» και στο 54ο λεπτό ο Έρβιν Πετκολάι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα κι έκανε το 2 – 0, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό και στο 55′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση στα γκολ, εκεί όπου ο Αποστόλης Πλης με δικό του τέρμα μείωσε σε 2 – 1 και έβαλε την ομάδα της Αμυγδαλέας ξανά στο παιχνίδι.

Στη συνέχεια του αγώνα τίποτε δεν άλλαξε και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Στάικου βρήκε τη Λάρισα 2012 να κατακτά τη νίκη με 2 – 1!

Λάρισα 2012 (Σπύρος Μπέλτσιος): Παπαζήσης, Κίτσιος Π., Δημόπουλος, Κουκουτσέλος, Φλώρος Π., Πετκολάι, Κίτσιος Δ., Κόκκινος, Τσιάγκος (70′ Φλώρος Αντ.), Μπόντε, Βλιώρας.

Αετός Αμυγδαλέας (Μάκης Αλεξούδης): Κωνσταντίνου, Καλαϊτζής, Ντάσκας, Περδίκης, Πλης, Παραφέστας, Αλεξούδης, Τσεκούρας, Παπαδάμου, Ντάλλας, Μακρίδης.