Νίκη… «ανάσα» για τη Νέα Πολιτεία!

Η Αστραπή Νέας Πολιτείας επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας με 2 – 1 του Μακρυχωρίου, παίρνοντας σημαντική «ανάσα» για τη συνέχεια.

Συγκεκριμένα έφτασε τους 11 βαθμούς συνολικά στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στη προτελευταία θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Από την άλλη ο Αετός Μακρυχωρίου παρέμεινε στους 14 βαθμούς και την 13η θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μιχάλης Κυριάκου έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την αντίπαλη περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Πουτσιάκα.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 70′ ο Γιάννης Δάσσιος με πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1 – 1.

Όμως η Αστραπή Νέας Πολιτείας πήρε και πάλι το προβάδισμα σχετικά άμεσα. Πέντε λεπτά μετά την ισοφάριση λοιπόν, ο Βασίλης Φούντας κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μιχάλης Κυριάκος που δεν αστόχησε και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, «χάρισε» τη νίκη στην ομάδα του με 1 – 2.

Αετός Μακρυχωρίου (Γιάννης Μπουρνάκας): Πουτσιάκας, Τζίκα Ντ. (55′ Αργύρης), Χριστιανίδης (70′ Παναγιώτου), Τίκος, Δάσσιος, Παυλόπουλος, Μάντζιαρης, Τέας, Θεοχάρης, Πάσιος, Γκαμπέτας.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Μπρέλλας, Γιαγιάκος (41′ Κολιοφούτης), Χασιώτης, Παπαμάνος, Σιάρκος, Μπατζέλας, Βενέτης, Καλτσάς, Κυριάκος, Χλωρός, Ηλιόπουλος (48′ Φούντας).