Νίκη – «ανάσα» για τον Αστέρα Ν. Περιβολίου

Νίκη, πραγματική «ανάσα» ήταν αυτή του Αστέρα Νέου Περιβολίου, κόντρα στην Αναγέννηση Πουρναρίου με 2 – 1 στο πλαίσιο της 19ης Αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας. Δήμος Κωσταρέλλος και Λιντέρης τα τέρματα των γηπεδούχων.

Στην 9η θέση με 21 βαθμούς έφτασε ο Αστήρ Ν. Περιβολίου, αυξάνοντας στους δέκα βαθμούς τη διαφορά από τη Δάφνη Γλαύκης των μπαράζ παραμονής. Στον αντίποδα, η ομάδα της Αναγέννησης Πουρναρίου έμεινε στην 5η θέση με τους 28 βαθμούς και αποτελεί ίσως και την πρώτη βαθμολογική ομάδα της κατηγορίας, μιας και δεν προλαβαίνει τα μπαράζ ανόδου, αλλά και δεν κινδυνεύει με τα μπαράζ παραμονής (απέχει 17 βαθμούς).

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης. Σκόρερ του 1 – 0 ήταν ο Δήμος Κωσταρέλλος που με διαγώνιο σουτ στη κίνηση από θέση έξω δεξιά από τη μεγάλη περιοχή της Αναγέννησης Πουρναρίου, κατάφερε να κερδίσει τον Κρητικό και να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους.

Οι «Περιβολιώτες» χωρίς να χάσουν χρόνο, στο 28ο λεπτό πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση, με «δράστη» αυτήν την φορά τον «συνήθη ύποπτο», Λιντέρη. Ήταν το 28ο λεπτό όταν από σέντρα του Μπαλούλη και κεφαλιά του Λιντέρη, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν δύο τα τέρματά τους, παίρνοντας μια σπουδαία βαθμολογική νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι μειώσαν προσωρινά σε 2 – 1, χωρίς να πάρουν το κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση.

Αστέρας Ν. Περιβολίου (Βασίλης Δραγατζίκης): Δεσπόπουλος, Μάλτζαρης, Αθανασίου (50′ Γούσης), Σταμάτης Ι.Μ., Μπαλατζάρας (65′ Αργύρης), Νασιούλας, Μπαλούλης, Λιντέρης (80′ Σταμάτης Ι.Δ.), Κωσταρέλλος Δ. (60′ Τζέκας), Διάλλας, Σταμάτης Αλ.