Νίκη «ανάσα» για τον Δαμασιακό!

Θετικό ήταν το ντεμπούτο του Δημήτρη Μπουκουβάλα στο πάγκο του Δαμασιακού, καθώς η ομάδα του Δαμασίου κέρδισε με 2 – 1 τον Αμπελωνιακό σε ακόμη ένα γειτονικό ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής και πήρε νίκη «ανάσα» ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Τους δέκα επτά βαθμούς έφθασε η ομάδα του Δημήτρη Μπουκουβάλα και έτσι απέχει μόλις ένα βαθμό πίσω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη, οι «πράσινοι» του Βαγγέλη Μαντζιώκα δεν κατάφεραν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι αυτό και παρέμειναν στην έκτη θέση έχοντας είκοσι τέσσερις βαθμούς.

Στο 5ο μόλις λεπτό της συνάντησης ο Μιχάλης Γκαντρής απείλησε για τους γηπεδούχους και έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Αμπελωνιακού.

Στην επόμενη φάση, ο Βασίλης Φούντας σκόραρε στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Δαμασιακού και έτσι έδωσε το προβάδισμα στο σύνολο του Δημήτρη Μπουκουβάλα, ενώ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους δώδεκα λεπτά μετά.

Συγκεκριμένα, μετά από ωραία ατομική ενέργεια και σουτ, ο Στέλιος Λούτσος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του πορτιέρο του Αμπελωνιακού και ο Δαμασιακός πήρε σαφές προβάδισμα για τη κατάκτηση των τριών βαθμών.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να απειλούν την αντίπαλη εστία κι ενώ είχαν και άλλες καλές στιγμές για να πετύχουν γκολ, όμως ο Αμπελωνιακός μείωσε σε 2 – 1 στο 57′ με τον Βαγγέλη Χατζούλη και αυτό ήταν το τελικό σκορ στο γειτονικό ντέρμπι και ανάμεσα στις δύο ομάδες…

Δαμασιακός (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Μιγδάνης, Ντόκος, Γεωργατζιάς, Ιωαννίδης, Αμπατζίδης, Τιούτιος, Μουσιάρης (60′ Νάτσης), Τσιάλτας (65′ Δούκας), Λούτσος (70′ Λέτσιος), Γκαντρής (80′ Μπακαΐμης), Φούντας.