Νίκη «ανάσα» για το Βλαχογιάννι

Μία σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Βλαχογιάννι στη προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό, όπου κέρδισε τον Τύρναβο με σκορ 2 – 1 και μάλιστα με ανατροπή του σκορ!

Μετά από αρκετό διάστημα η ομάδα του Νίκου Φακίτσα κέρδισε τον αντίπαλο του επί αγωνιστικού χώρου, καθώς πήρε και τη νίκη άνευ αγώνος απέναντι στη Λάρισα 2012 κι έτσι η Δόξα Βλαχογιαννίου έφθασε τους δέκα επτά βαθμούς και τη προτελευταία θέση στη βαθμολογία.

Από την άλλη, το συγκρότημα του Δημήτρη Καπετανόπουλου δεν αποκόμισε κάτι θετικό από το ματς κι έτσι έμεινε στους είκοσι βαθμούς και τη δέκατη τρίτη θέση.

Στο 20ο λεπτό ο Τύρναβος κέρδισε πέναλτι και ο Δημήτρη Βλιώρας από τα έντεκα βήματα κέρδισε τον Μάριο Βουγιουρδή για το 1 – 0, ενώ στο 39′ ο Θοδωρής Πέτρου έκανε τη σέντρα και στη προσπάθεια του να διώξει ο Παπαδόπουλος σημείωσε αυτογκόλ με κεφαλιά για το 1 – 1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 64′ ήρθε η ανατροπή του σκορ και το 1 – 2 για τη Δόξα Βλαχογιαννίου με το σουτ του Γιώργου Αλεξίου ύστερα από τη προσπάθεια και σέντρα του Χρήστου Νάτση.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι στο 71ο λεπτό έμειναν και με παίκτη λιγότερο, καθώς ο κ. Μπουρουζίκας έδειξε τη δεύτερη κίτρινη και κόκκινη κάρτα στον Φράντζα για φάουλ σε ποδοσφαιριστή του Τυρνάβου…

Τύρναβος 2005 (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Φαρμάκας, Παπαδόπουλος, Αυλογιάρης, Βλιώρας, Μπάκος, Κατσαρός (65′ Πέτρο), Γανός, Βουζαξάκης, Μπισμπιγιάννης, Τσιρβούλης, Μητρακούλης (75′ Μήγας).

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Βουγιουρδής, Παληγιάννης, Μητούλας, Φράντζας, Τσιάρας, Πέτρου (46′ Νάτσης), Κωνσταντινίδης (60′ Λιάκος), Κοντοθανάσης, Ράχης, Μαρκούγιας (46′ Γκουρομπίνος Μ. (85′ λ.τ. Γκουρομπίνος Δ.)), Αλεξίου.