Νίκη «ανάσα» για το Χειμάδι!

Τη νίκη με σκορ 3 – 1 απέναντι στον Άρη Κουλουρίου πανηγύρισε το Χειμάδι στο σημερινό παιχνίδι στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν βαθιά βαθμολογική «ανάσα» ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Το σύνολο του Σπύρου Ευαγγέλου με τη σημερινή νίκη έφθασε τους είκοσι ένα βαθμούς και συνεχίζει τη προσπάθεια του από την ενδέκατη θέση του πίνακα της βαθμολογίας. Αντίθετα, η ομάδα του Γιώργου Νεράτζη έμεινε στη πέμπτη θέση και τους τριάντα ένα πόντους μετά και το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Στο 16′ ο Αντώνης Λίταινας με ιδανικό πλασέ από λάθος διώξιμο αμυντικού του Άρη Κουλουρίου έβαλε μπροστά το Χειμάδι στο σκορ, ενώ στο 50′ ο Τάσος Δέλλας με κοντινή κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Γιάννη Γκρέτση και ασταθή απόκρουση του Γιάννη Τζικόπουλου έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 63ο λεπτό της συνάντησης τώρα, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Βασίλης Τσιαγκούλης με πλασέ από κάθετη πάσα του Αντώνη Λίταινα έκανε το 2 – 1!

Μάλιστα, το Χειμάδι δεν έμεινε σε αυτό το σκορ, καθώς πέντε λεπτά μετά, ο Αντώνης Λίταινας με νέο σουτ από πλεονεκτική θέση για γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στην αναμέτρηση!

Πάντως, στο 76′ ο Άρης Κουλουρίου έχασε μοναδική ευκαιρία για να ξανά μπει στο ματς. Και αυτό διότι ο Γιάννης Γκρέτσης εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι από χέρι του Θανάση Τόπη, με τον Γιάννη Τζικόπουλο να αντιδρά σωστά και να εξουδετερώνει την ευκαιρία από τα έντεκα βήματα.

Α.Ο. Χειμαδίου (Σπύρος Ευαγγέλου): Τζικόπουλος, Τόπης Π. (53′ Τόπης Αθ.), Παπακωστούλης, Νούσιος Γ. Αχ., Καρανίκας, Βασιλόπουλος, Νούσιος Γ. Β., Σεβδαλής, Λίταινας, Βλαχογιάννης (85′ Παπαγιαννόπουλος), Τσιαγκούλης (70′ Δασκαλόπουλος).

Άρης Κουλουρίου (Γιώργος Νεράτζης): Ανδρέου, Τσιάρας (46′ Καρλιγκιώτης Μ.), Μίχος (65′ Μιχόπουλος), Κουρούκας, Ραπτοτάσιος, Νεράτζης, Ροκάς (75′ Καψάλης), Μοσχοβίτης, Δέλλας, Γκρέτσης, Κοτάκος.