Νίκη «ανάσα» στο Στάδιο για τον Δαμασιακό

Με τους τρεις βαθμούς από το Στάδιο των Φαρσάλων έφυγε ο Δαμασιακός, καθώς επικράτησε με 1 – 0 του Αχιλλέα χάρη σε γκολ του Βασίλη Φούντα μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης!

Οι «κυανόλευκοι» του Δημήτρη Μπουκουβάλα πέτυχαν μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη κι έφθασαν τους είκοσι και να ξεφεύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ ο Αχιλλέας του Δημήτρη Δανιλούλη παρέμεινε στους είκοσι τέσσερις βαθμούς και την όγδοη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αχιλλέα να απειλεί με ένα απευθείας κόρνερ του Τσούλη το οποίο έδιωξε με υπερένταση ο τερματοφύλακας του Δαμασιακού ενώ ένα σουτ του Κούμρια πέρασε άουτ.

Ο Δαμασιακός προηγήθηκε «ανορθόδοξα» στο 10′ όταν ο Τλούπας δεν υπολόγισε σωστά την πάσα που έκανε ο Φούντας έκλεψε την μπάλα και με πλασέ νίκησε τον Καρακώστα στο ντεμπούτο του τερματοφύλακα του Αχιλλέα.

Από εκεί και πέρα ο Αχιλλέας πίεζε και ο Δαμασιακός ήταν κλεισμένος στο δικό του μισό, ενώ οι καθυστερήσεις των φιλοξενουμένων ήταν χαρακτηριστικές με παράδειγμα το γεγονός ότι μόλις στο 20′ δέχθηκαν κάρτα για καθυστέρηση σε εκτέλεση ελεύθερου λακτίσματος.

Ο Αχιλλέας έχασε δυο καλές στιγμές με τους Παπακωνσταντίνου και Γαγάρα, όμως δεν κατάφεραν να βρουν στόχο οι προσπάθειές τους.

Οι γηπεδούχοι έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες στην επανάληψη όταν αρχικά ο Ζιώγας έκανε το σουτ στο 64′ με την μπάλα να «γλείφει» το δοκάρι και να περνάει άουτ, ενώ στο 70′ ο Παπακωνσταντίνου έκανε το πλασέ με τον Βλιώρα να τον σταματά εντυπωσιακά.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε δυνατό σουτ του Νάτση το οποίο σταμάτησε στην οριζόντια δοκό του Καρακώστα και εν συνεχεία ο τερματοφύλακας του Αχιλλέα μπλόκαρε.

Λίγο αργότερα ο τερματοφύλακας του Αχιλλέα σταμάτησε σε τετ α τετ τον Φούντα. Ο Αχιλλέας έχασε ακόμη μια καλή στιγμή στο 80′ όταν ο Ζιώγας έσπασε στον Γαγάρα με τον τελευταίο να σουτάρει άουτ.

Στο 82′ οι κιτρινόμαυροι έμειναν με παίκτη λιγότερο με τον κ. Ντελέζο να αποβάλει τον Τσούλη για μαρκάρισμα με δυο κίτρινες κάρτες με τον αριστερό οπισθοφύλακα του Αχιλλέα να έχει υποπέσει σε δυο φάουλ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Εν τέλει δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελικό σφύριγμα και έτσι παρέμεινε το 0 – 1.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Δημήτρης Δανιλούλης): Καρακώστας Ν., Τσουλής Α., Κατσανάκης Κ., Τλούπας Χ., Σαμαράς Α. (83′ Γκαραβέλης Ν.), Κομισόπουλος Γ., Ζιώγας Δ., Ταστεμερίδης Φ. (70′ Αλαμάνης Κ.), Κούμρια Σ., Γαγάρας Ν., Παπακωνσταντίνου Σ.

Δαμασιακός (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Βλιώρας Δ., Ιωαννίδης Ι., Γεωργατζιάς Γ., Ντόκος Χ., Αμπατζίδης Α., Νάτσης Χ. (72′ Μπακαϊμης Α.), Γκαντρής Μ. (65′ Δούκας Ε.), Μούσιαρης Δ., Λούτσος Α., Τσιάλτας Θ., Φούντας Β. (90′ Λέτσιος Α.).