Νίκη από τα 11 “βήματα”…

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το γήπεδο του Βιολογικού ο Βουκεφάλας που επικράτησε του Λαρισαϊκού με σκορ 0 – 1 χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Πάνος Ευσταθιάδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Λαρισαϊκός θα μπορούσε να πάρει το κάτι παραπάνω από το παιχνίδι με τους ιθύοντες του συλλόγου να φαίνονται πεπεισμένοι πως η ομάδα σιγά – σιγά βρίσκει τα πατήματα της και πως θα έχουν μία καλύτερη συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α’1 ΕΠΣΛ.

Στο 9ο μόλις λεπτό ο Χρήστος Νάτσης για τον Βουκεφάλα επιχείρησε ένα σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ χάνοντας την πρώτη καλή φάση του αγώνα.

Ένα λεπτό μετά, οι γηπεδούχοι απάντησαν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γκιουρσάνη που βγήκε απέναντι από τον Παπαζήση να κάνει το σουτ και να το αποκρούει ο γκολκίπερ του Βουκεφάλα.

Στο 20ο λεπτό ο Μπατσαράς για τον Λαρισαϊκό επιχείρησε ένα σουτ από πλεονεκτική θέση με την μπάλα να μην του κάνει το χατήρι και να περνά μόλις άουτ.

Ο Γιώργης στο 37ο λεπτό για τους γηπεδούχους βγήκε τετ – α – τετ και αφού πλάσαρε τον Παπαζήση η μπάλα κατέληξε άουτ μην μπορώντας να σκοράρει για την ομάδα του.

Ο Βουκεφάλας κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Παναγιώτη Ευσταθιάδη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών έδωσε ο κ. Τζήλος μετά από δική του απόφαση καθώς είχε καθαρό οπτικό πεδίο και είδε ξεκάθαρα ότι η μπάλα χτύπησε στο χέρι αμυνόμενου του Λαρισαϊκού.

Στο 55ο λεπτό ο Μπατσαράς εκτέλεσε ένα φάουλ με την μπάλα να περνά  από όλους αλλά και από τον Ζάχο, με τον τελευταίο να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την φάση και να χάνεται μία σπουδαία ευκαιρία για τον Λαρισαϊκό.

Στο 60ο λεπτό ο Ακριβόπουλος έπιασε ένα δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα με τον Μόσιαλο να αναγκάζεται να κάνει μία εκπληκτική απόκρουση στην αριστερή του γωνία και σώζει την ομάδα του από το δεύτερο τέρμα.

Μετά από ωραία ατομική ενέργεια ο Μπατζιανούλης για τους φιλοξενούμενους στο 75ο λεπτό, έκανε το σουτ με τον Μόσιαλο και πάλι να αποκρούει δύσκολα αυτήν την φορά στην δεξιά του γωνία.

Λαρισαϊκός (Γιώργος Χατζής): Μόσιαλος, Θεοχαρίδης (70′ Κατσιούλης), Κουρούκας (85′ Παπαγιανόπουλος), Ζάχος, Τσιμπουκλής, Συράκης, Γκιουρσάνης, Σαγάνης, Γενητσεφτσής (50′ Καρβουνιάρης), Μπατσαράς, Γιώργης.

Βουκεφάλας (Κυριάκος Κυζιρίδης): Παπαζήσης, Νεράντζης Κ. ( λ.τ. 67′ Νόκας ), Παλάσκας, Πανέτσος, Νάτσης (90′ λ.τ. Συγκούνας), Ευσταθιάδης, Σιάρκος, Τσιακάρας, Χαρούλης ( 46′ λ.τ. Ακριβόπουλος ), Κυριάκος, Μπατζανούλης