Νίκη από την άσπρη «βούλα» για τον ΠΟΕ!

Μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες με Δόξα Αργυροπουλίου και Δωτιέα Αγιάς, ο ΠΟΕ επέστρεψε στις νίκες, μιας και επικράτησε στο γήπεδο της Ελασσόνας του Κιλελέρ με 2 – 1 στο πλαίσιο της 6ης στροφής της Α΄τοπικής κατηγορίας. Σκόρερ και των δύο τερμάτων του ΠΟΕ, ο Δημήτρης Ματούλας. Ισοφάρισε προσωρινά ο Βαγγέλης Παπαχρήστος κόντρα στην πρώην του ομάδα.

Τους εννέα βαθμούς έφθασε το σύνολο του Ζήση Ζιάγκα με τη σημερινή νίκη λοιπόν ενώ η ομάδα των Φώτη Πλίτση – Γιάννη Βαΐτση παρά τη προσπάθεια της έμεινε στους έξι βαθμούς μετά την ήττα.

Στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ μετά από έντονα παράπονα των φιλοξενουμένων. Συγκεκριμένα, ο Δημήτρης Ματούλας βρέθηκε στα πλάγια της μεγάλης περιοχής και κέρδισε πέναλτι από τον Ζιόμπουρα, με τον κ. Νίτσα να σημαδεύει την άσπρη βούλα και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για φάουλ εκτός έδρας και όχι πέναλτι.

Εν τέλει, ο Δημήτρης Ματούλας εκτέλεσε το πέναλτι από τα έντεκα βήματα και έκανε το 1 – 0, αφού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιώργου Παναγιωτόπουλου.

Στο δεύτερο μέρος και στο 62ο λεπτό, το Κιλελέρ έφερε το ματς στα ίσια με σκόρερ τον Βαγγέλη Παπαχρήστο. Ο μεσοεπιθετικός των φιλοξενουμένων «έκλεψε» τη μπάλα από τον Λαγό και με πλασέ από πλεονεκτική θέση για γκολ, έκανε το 1 – 1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο ΠΟΕ μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ και πέτυχε το 2 – 1 στο 77ο λεπτό. Ο Μπαρλαγιάννης κέρδισε πέναλτι σε σουτ δικό του με τη μπάλα να σταματά στο χέρι του Μίλι. Έτσι, ο Δημήτρης Ματούλας και πάλι από την άσπρη βούλα έκανε το 2 – 1, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση. Βέβαια, για το υπόλοιπο του αγώνα το Κιλελέρ έπαιζε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μίλι αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον κ. Νίτσα.

ΠΟΕ (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος, Μπούσιας, Νταμπώσης, Λαγός, Σακοράφας Β., Συνάπαλος (71′ Πάτσης), Πετάνi (60′ Παναγιώτου), Κυρίτσης Αθ., Μπαρλαγιάννης (86′ Σιαφαρίκας), Ματούλας, Καραγκούνης.

Α.Ε. Κιλελέρ (Φώτης Πλίτσης – Γιάννης Βαΐτσης): Παναγιωτόπουλος, Κουσιώρας, Ζιόμπουρας, Καρακάνος, Κολιός, Τάχας (82′ Κολοβός), Αργύρης, Γαγάρας, Σπανός (73′ Μίλι), Παπαχρήστος, Καρβούνης.