Νίκη από τη μία, παράπονα από την άλλη…

Μία σπουδαία και παράλληλα πολύ σημαντική νίκη πέτυχε σήμερα το Πουρνάρι, στη προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Α΄1 τοπική κατηγορία, καθώς κέρδισε το Ελευθεραί με σκορ 3 – 2 εκτός έδρας στην 24η στροφή του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Στέλιου Κορομηλά πέτυχε τη νίκη λοιπόν σήμερα και με τους τρεις βαθμούς έφθασε τους είκοσι πέντε βαθμούς, ενώ από την άλλη, η ομάδα του Βαγγέλη Κώτσιου έμεινε στους τριάντα οκτώ πόντους ύστερα και από τη αυτή την αγωνιστική.

Στο 32ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Δημήτρη Καφαντάρη, μετά από υπόδειξη του κ. Αγγελούλη. Ο Άκης Νεμπεγλέρας ήταν εκτελεστής αυτού, κέρδισε τον νεαρό Αναστασίου και έβαλε μπροστά το Πορυνάρι στο σκορ.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ορέστης Ζιούστης με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ διπλασίασε τα τέρματα για την Αναγέννηση και σημείωσε το 0 – 2 για τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη τώρα και στο 55ο λεπτό, ο Άγγελος Ευστρατίου μείωσε σε 1 – 2 για το Ελευθεραί μετά από πάσα του Γιώργου Τσιάμη, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 1 – 3 στο 75ο λεπτό, με τη προβολή του πρώην παίκτη του Ελευθεραί και τωρινό του Πουρναρίου, Γρηγόρη Τσιαμούρα, ύστερα και από τη παράλληλη σέντρα του Δημήτρη Καφαντάρη.

Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Βαγγέλη Κώτσιου ήταν να μειώσουν σε 2 – 3 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με το πλασέ του Γιώργου Μέκρα στο 82ο λεπτό από πλεονεκτική θέση.

Τέλος, οι άνθρωποι του Ελευθεραί έχουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Αγγελούλη, που μάλιστα κάνουν λόγο και για αλλοίωση αποτελέσματος. Να σημειωθεί πως αναμένεται και ανακοίνωση διαμαρτυρίας από τους γηπεδούχους…

Α.Ο. Ελευθεραί (Βαγγέλης Κώτσιος): Αναστασίου, Ευστρατίου, Νταμπώσης, Καρβούνης, Μέκρας Χρ., Μέκρας Γ., Τσιάμης Β., Τσιάμης Γ., Μαυρουδής Ι., Παυλόπουλος, Γκαραβέλης (46′ Μαυρουδής Αντ.).

Αναγέννηση Πουρναρίου (Στέλιος Κορομηλάς): Παπαρσένης, Μετόλι, Ζιούστης, Κρητικός Θ. Β. (75′ Κρητικός Μ.), Ζαϊρές, Νεμπεγλέρας, Κουρμπάτι, Καφαντάρης, Τσιαμούρας, Νικούλης, Βαρσαμόπουλος (84′ Μήλιος).