Νίκη από το ημίχρονο και κορυφή για το Αβέρωφ!

Ακόμη μία νίκη πέτυχε στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄1 τοπικής κατηγορίας το Αβέρωφ, αυτή τη φορά απέναντι στην Ελπίς Μεσοχωρίου με 2 – 1 για την 6η στροφή του πρωταθλήματος.

Μάλιστα, σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Ελευθεραί στην Ανάβρα, το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκουλιάφκα συνεχίζει στη πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας μετά από αυτή την αγωνιστική έχοντας δέκα πέντε βαθμούς.

Από την άλλη, η ομάδα των Ηλία Τσιάρα και Σάκη Γάτσιου προσπάθησε καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα για το θετικό αποτέλεσμα όμως αυτό δεν ήρθε για το Μεσοχώρι που συνεχίζει ταπεινά τη προσπάθεια του στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣΛ.

Στο 19ο λεπτό του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να μπουν μπροστά στο σκορ με το γκολ που σημείωσε ο Θωμάς Κουσιάς, με τον συνήθη «ύποπτο» φέτος, Γιώργο Ελευθέρογλου, να κάνει δύο τα τέρματα για το Αβέρωφ δύο λεπτά αργότερα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, το Μεσοχώρι μείωσε σε 2 – 1 με τον Κουζιώνη και το παιχνίδι πήρε πάλι νέο ενδιαφέρον και αυτό να αποτελεί το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, δεν είχαμε αλλαγή του σκορ όμως οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές. Και αυτό διότι, από πλευράς Μεσοχωρίου αποβλήθηκε στο 78ο λεπτό ο Μαρκούγιας, ενώ με τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών αγώνα, ο Θωμάς Κουσιάς αντίκρισε κι αυτός τη κόκκινη κάρτα από τον κ. Στάικο και οι δύο παίκτες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια, με το 2 – 1 υπέρ του Αβέρωφ να μένει μέχρι το φινάλε!

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Κατοτικίδης, Στεργίου, Μητσιός (68′ Γραμμένος), Μούτσα, Κοτρώτσιος Χρ., Λιλολάρι, Ντέκας (85′ Κουκουράβας), Μπαρούτας (57′ Κόκρας), Κουσιάς, Παρλάντζας, Ελευθέρογλου.

Ελπίς Μεσοχωρίου (Ηλίας Τσιάρας – Σάκης Γάτσιος): Πατσιτός Θ., Καρακώστας, Μουσιάρης, Παναγιώτου, Λέτσιος, Μαρκούγιας, Χαράλαμπος, Κουζιώνης, Καραμάνος, Γκαραβέλης, Καλογιάννης.