Νίκη από το πρώτο ημίχρονο ο Ηρακλής

Ακάθεκτος συνέχισε ο Ηρακλής Λάρισας και στη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄1 τοπικής κατηγορίας, καθώς «πέρασε» με εντυπωσιακό τρόπο και από την έδρα του Δαμασιακού, κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα με σκορ, 4 – 1!

Οι «κυανόλευκοι» όπως αποδεικνύει και το σκορ, δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα στη σημερινή αναμέτρηση και έφθασαν τους τριάντα επτά βαθμούς. Αντίθετα, στους είκοσι βαθμούς έμεινε ο Δαμασιακός ύστερα και από αυτή την αγωνιστική.

Μόλις στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού ο Λευτέρης Μπάμης «χρίστηκε» σκόρερ και πέτυχε το 0 – 1 για τον Ηρακλή Λάρισας, ενώ τριάντα λεπτά αργότερα, ο Σπύρος Ζαφειρίου πέτυχε το 0 – 2 για την ομάδα του Γιάννη Τσακμακίδη.

Μάλιστα, ο Ηρακλής ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0 – 3 στο 46ο λεπτό, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Ηρακλή Γκιουρσάνη, μετά από έξοχη κάθετη πάσα του Θοδωρή Μολά.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 65ο λεπτό, οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι, όμως ο Σπύρος Ζαφειρίου στάθηκε άτυχος απέναντι στον Δημήτρη Μιγδάνη, καθώς ο τερματοφύλακας του Δαμασιακού αντέδρασε σωστά και αποσόβησε το τέταρτο τέρμα για τους φιλοξενούμενους.

Ωστόσο, ο Σπύρος Ζαφειρίου πήρε το αίμα του πίσω στο 74ο λεπτό, καθώς με δικό του τέρμα ο Ηρακλής διεύρυνε το σκορ σε 4 – 0, μετά από παράλληλη πάσα του Γιώργου Φώτου.

Τέλος, το μόνο που κατάφερε ο Δαμασιακός ήταν να μειώσει σε 4 – 1, όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μαγαζιώτης, Πατσής (75′ Λιάνος), Φορτομάρης, Καλπίας, Ψωμολιάς, Μολάς, Μπάμης, Γκιουρσάνης (65′ Σουλτούκης), Σπανός (80′ Μπάρδας), Ζαφειρίου, Φώτος.