Νίκη αφιερωμένη στη μνήμη του Βαγγέλη Ριζηνού

Στη μνήμη του Βαγγέλη Ριζηνού αφιερώθηκε η νίκη του Κεραυνού Δένδρων επί της Ελπίς Μεσοχωρίου με σκορ 2 – 1. Και μάλιστα με τρόπο για μη καρδιακούς καθώς η νίκη επετεύχθη μόλις δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών. Με αυτή τη νίκη η ομάδα των Δένδρων πήρε το δεύτερο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα και ενώ στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι θα παραμείνουν η μοναδική ομάδα που δεν έχει ακόμα καταφέρει να πάρει το πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα.

Πριν το εναρκτήριο λάκτισμα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του Βαγγέλη Ριζήνου που “έφυγε” αιφνίδια πριν από 15 ημέρες. Ένα άνθρωπος αγαπητός από ολόκληρη την κοινωνία των Δένδρων, όπου κατά το παρελθόν είχε αγωνιστεί και με τη φανέλα της ομάδας. Έτσι η νίκη αφιερώθηκε εξ ολοκλήρου στο Βαγγέλη.

Έτσι η ομάδα του Κεραυνού μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρησε και κατάφερε να απειλήσει στο 18′ με τον Μπατραλέξη να στέλνει τη μπάλα άουτ μετά το δυνατό σουτ που δοκίμασε έξω από την περιοχή.

Ενώ δύο λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 20′ ο Μπατραλέξης έκανε το γέμισμα προς την περιοχή από τα αριστερά, αλλά ο Αγγελής αν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα δεν υπολόγισα σωστά τη μπάλα.

Και κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 22ο λεπτό η ομάδα του Μεσοχωρίου με τον Φακίτσα να εκτελεί κόρνερ με τον Γκαμπέτα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 1.

Στο 30′ πάλι οι ποδοσφαιριστές του Κεραυνού προσπαθούν για την ισοφάριση. Ο Μπατραλέξης έδωσε ωραία πάσα στον Αγγελή που βγήκε τετ – α – τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά τελικά το σουτ κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι προσπάθειες των γηπεδούχων δικαιώθηκαν στο 35′, όταν ο Αγγελής βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, έπιασε ένα δυνατό σουτ με τη μπάλα να περνά κάτω από τα χέρια του τερματοφύλακα και να περνάει την εστία για το 1 – 1.

Τελευταία μεγάλη φάση για το πρώτο μέρος στο 43′, με τον Ζαχαρόπουλο να βγάζει ωραία κάθετη στον Αγγελή που σε κενή εστία, μετά από λάθος έξοδο του τερματοφύλακα Πατσιτού, να στέλνει τη μπάλα άουτ, περνώντας σύριζα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Μεσοχωρίου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα του Μεσοχωρίου να μπαίνει δυναμικά και μόλις στο 50′ ο Μαρκούγιας έπιασε ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά είδε την μπάλα να “φεύγει” δίπλα από το αριστερό “Γ”.

Από το 72′ η ομάδα του Κεραυνού αναγκάστηκε να αγωνίζεται με 10 παίκτες καθώς ο Μπατραλέξης αποχώρησε λόγω τραυματισμού από το γήπεδο, και ενώ η ομάδα είχε πραγματοποιήσει και τρεις αλλαγές νωρίτερα.

Τελικά ο όρκος νίκης που είχε δοθεί νωρίτερα, πραγματοποιήθηκε στο 88′ με τον Παπαδόπουλου να κάνει το γέμισμα προς την περιοχή και με ωραία κεφαλιά ο Αγγελής έστειλε τη μπάλα στο δεξί “Γ” για το τελικό 2 – 1 υπέρ του Κεραυνού Δένδρων.

Κεραυνός Δένδρων (Χρήστος Τασιούλας – Φάνης Μπατραλέξης): Κωστόπουλος, Γκάνας, (46′ Ευαγγέλου (65′ Ζαφειρίου)), Βλησαρούλης, Ντόνας, Ζώγκος, Γκατής, Παπαδόπουλος, Μπακού, Αγγελής, Μπατραλέξης, Ζαχαρόπουλος (70′ Σιούπας).

Ελπίς Μεσοχωρίου (Αθανάσιος Γάτσιος): Πατσιτός Δ., Φράντζας, Μούσιος Ζ., Μούσιος Φ., Γκαμπέτος, Τσιάρας Σ. (Πατσιτός Θ.), Φακίτσας, Αλιπρασίτης, Τσιάρας Ηλ., Μαρκούγιας, Σαμαράς