Νίκη για την Αστραπή με «show» Κώστα Καλτσά!

Μία εμφατική νίκη σημείωσε στο γήπεδο της η Νέα Πολιτεία, καθώς επικράτησε με 4 – 0 του Ελευθεραί στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣΛ!

Οι «πορτοκαλί» του Κώστα Τσότσου επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και τις επιτυχίες και με το εμφατικό σκορ έφθασαν τους είκοσι δύο βαθμούς, όσους έχει δηλαδή και το σύνολο του Άκη Ταυλαρίδη μετά από αυτή την αγωνιστική.

Έτσι, δύο ομάδες μοιράζονται τη δέκατη και την ενδέκατη θέση στον πίνακα της βαθμολογίας της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Στο 26ο λεπτό ο Κολοβός πέτυχε άθελα του αυτογκόλ με δική του προσπάθεια να διώξει από την άμυνα του Ελευθεραί και η Νέα Πολιτεία πήρε προβάδισμα στο σκορ, ενώ δέκα λεπτά μετά, ο Κώστας Καλτσάς με σουτ στη κίνηση διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Στο 39ο λεπτό η Νέα Πολιτεία ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0, με σκόρερ και πάλι τον Κώστα Καλτσά, με αυτό να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φθάσουν στα αντίπαλα «καρέ» και να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ και στο 59′ ο Κώστας Καλτσάς σημείωσε χατ – τρικ!

Ο Αποστόλης Ταρταμπούκας έπειτα από απόφαση του κ. Καραγιάννη κέρδισε πέναλτι από τον Βλησσαρούλη και ο Κώστας Καλτσάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κέρδισε τον Άρη Μόσιαλο και διαμόρφωσε έτσι το τελικό σκορ, αφού οι ευκαιρίες των Καλφούντζου και Βαγγέλη Θεοδώρου δεν έφεραν γκολ για το Ελευθεραί.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Κατσίκας, Σκόμπας, Χλωρός, Κατσιάνος, Ζήσης, Καφφές (65′ Σιώκας), Καλτσάς, Φακίτσας, Γερακίνης (65′ Σκουλίδης), Ταρταμπούκας (70′ Σταθάκος), Πράπας (55′ Αντωνόπουλος).

Α.Ο. Ελευθεραί (Άκης Ταυλαρίδης): Μόσιαλος, Βασιλόπουλος (65′ Ανυφαντής), Δάσσιος, Βλησαρούλης, Κολοβός (46′ Καρβούνης), Βενέτης (60′ Χατζής Γ.), Ζησόπουλος, Καραγκιόζης, Θεοδώρου, Καλφούντζος (75′ λ.τ. Μασρί), Παιδής.