Νίκη ελπίδας για τα Βούναινα

Σημαντική νίκη με 3 – 1 επί της Αστραπής Νέας Πολιτείας πανηγύρισε η Α.Ε. Βουναίνων, στη «μάχη» που δίνει για την αποφυγή των πλέι-άουτ της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας. Δύο γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε ο MVP, Γιώργος Χατζηλιάδης!

Ελπίδες αποφυγής των πλέι-άουτ διατηρούν τα Βούναινα, που χάρις σε αυτήν τους την νίκη έφτασαν τους 26 βαθμούς, απέχοντας όμως ακόμη πέντε πόντους από την ασφαλή 11η θέση που οδηγεί στην… απευθείας παραμονή στη κατηγορία. Στον αντίποδα, η ομάδα της Αστραπής Νέας Πολιτείας απέχει έναν μόλις βαθμό και από τον μαθηματικό υποβιβασμό της στην Α΄1  ΕΠΣ Λάρισας.

Οι γηπεδούχοι έριξαν την προειδοποιητική τους βολή με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Όταν και με κεφαλιά του Γιώργου Τσανά, έπειτα από σέντρα του Ραπτόπουλου η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σκάρλου. Στο 44′ όμως ο κίπερ των φιλοξενουμένων δεν είχε την ίδια τύχη. Ο Γιώργος Χατζηλιάδης με πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαγγέλη Γκομοσίδη, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη και στο 50′ ίδιος ποδοσφαιριστής με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 2 – 0, ενώ στο 62ο λεπτό με πλασέ στη κίνηση του Γιώργου Τσανά, η ομάδα του Θοδωρή Εμμανουήλη πήρε πορβάδισμα τριών τερμάτων στην αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 80′ με τον Πράπα με πλασέ μετά από κάθετη πάσα του Μαναού.

Α.Ε. Βουναίνων (Θοδωρής Εμμανουήλ): Ζεϊμπέκης, Ραπτόπουλος (65′ Καζάνι Κ.), Φαρμάκας, Χατζηλιάδης Γ. (57′ λ.τ. Γιουρούκης), Ξαφάρας, Κατσιώτης, Χριστοδούλου, Τσανάς, Μερτζανίδης Ηλ., Νταναβάρας (85′ Ψαρρής), Γκομοσίδης (65′ Μερτζανίδης Φ.).

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Σκάρλος, Βουβουσίρας (70′ Μητσιούλης), Χλωρός, Ζήσης, Σιάρκος, Μπέτσης (50′ Αντωνόπουλος), Πράπας, Καλτσάς, Σκουλίδης (60′ Φώτης), Πουρνάρας (50′ Μαναός), Σκόμπας.