Νίκη – «εξάποντο» ο Τύρναβος στο «Γ. Μητσιμπόνας Β΄»

Νίκη – “εξάποντο” πέτυχε ο Τύρναβος στο “Γ. Μητσιμπόνας Β΄”, κερδίζοντας τη Λάρισα 2012 με 3 – 2, σε ένα ματς όπου οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Τζιόλα βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, παρόλα αυτά όμως κατάφεραν να φύγουν με το “τρίποντο” στις αποσκευές τους.

Η ομάδα του Τυρνάβου έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για τη παραμονή της στη κατηγοριά φτάνοντας τους 28 βαθμούς και απέχοντας πλέον 4 πόντους από την ζώνη των πλέι άουτ. Εντός ζώνης πλέι άουτ έμεινε η Λάρισα 2012 που παρέμεινε στους 19 βαθμούς και τη προτελευταία θέση της βαθμολογικής κατάταξης.

Ο Έρβιν Πετκολάι με ένα δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν τους Τυρναβίτες να ισοφαρίζουν στο 25ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γιάννη Μπάκου και κακή εκτίμηση της πορείας της μπάλας από τον Στέλιο Παπαζήση.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και ενός λεπτού, η μπάλα στρώθηκε στον Αποστόλη Τσιάγκο, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ στη κίνηση λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Χαλκιά, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει έμπειρου πορτιέρο.

Οι Τυρναβίτες όμως δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη στο πρώτο ημίχρονο και στο 45′ χάρις σε πέναλτι που κέρδισε ο Αποστόλης Λιάκος από τον Δημήτρη Κίτσιο και εκτέλεσε εύστοχα ο Στέλιος Πατσιωτός, οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το “Χ”.

Στην επανάληψη και στο 67′ ο Στέλιος Πατσιωτός με πλασέ στη κίνηση ήταν εκείνος που έδωσε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση το προβάδισμα στο σκορ για τους φιλιξενουμένους και παράλληλα έδωσε και τη νίκη, μιας και αυτό το 2 – 3 δεν άλλαξε έως και το φινάλε της αναμέτρησης.

Λάρισα 2012 (Σπύρος Μπέλτσιος): Παπαζήσης, Βλιώρας, Πετκολάι, Κουκουτσέλος, Κίτσιος Π., Φλώρος Π., Δημόπουλος, Βασιλείου, Μπόντε (60′ Καραγιάννης), Τσιάγκος, Κίτσιος Δ.

Τύρναβος 2005 (Βαγγέλης Τζιόλας): Χαλκιάς, Πρατσίλας, Καρράς, Πατσής, Νταναβάρας, Ντονούδης, Κατσαβός, Κοκόμπελης (35′ Κατσαρός), Λιάκος, Μπάκος (90′ Κόκκας), Πατσιωτός (80′ Ιωαννίδης).