Νίκη-Θρίλερ τα Σουφλάρια (pics + vids)

Απίστευτο φινάλε είχε το παιχνίδι ανάμεσα στους γηπεδούχους Γόμφους και τα Σουφλάρια που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο με την ομάδα του Αντώνη Κυρατζή να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 55-56.

Ο αγώνας:

Τα Σουφλάρια προσπάθησαν από την αρχή της αναμέτρησης να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με πολλούς αιφνιδιασμούς κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 8-16.Στην δεύτερη περίοδο οι Γόμφοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά τα Σουφλάρια παίζοντας σωστή άμυνα και έχοντας πολύ καλές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να συντηρούν την διαφορά η οποία έφτασε στους 12 στο 4′(14-26) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 19-30.Στην επανάληψη ο αγώνας συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με την διαφορά να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα υπέρ των Σουφλαριών, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Γκατζώνα με 17 πόντους, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 32-41.Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα των Γόμφων έκανε την αντεπίθεση της και με πρωταγωνιστή τον Μπράμη που πέτυχε 18 πόντους μείωσε την διαφορά στους 6(42-48), 5 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.Σε αυτό το σημείο η κατάσταση άλλαξε με την ψυχολογία να πηγαίνει στους γηπεδούχους οι οποίοι με διαδοχικά καλάθια κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ(53-53) 1′ πριν την λήξη.

Το τελευταίο λεπτό ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς με τους Γόμφους να εκδηλώνουν επίθεση 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.Ο Τσιγαρίδας δέχτηκε σκριν από τον Μαγκούτη και με διείσδυση τελείωσε την φάση με αριστερό lay up 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά στην αναμέτρηση(55-53).Τα Σουφλάρια είχαν την τελευταία επίθεση στα χέρια τους και επανέφεραν από το κέντρο του γηπέδου με τον Καστώρη Α. να δίνει την μπάλα στον Καστώρη Ζ. ο οποίος αστόχησε κάτω από το καλάθι αλλά ξανά κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και πάσαρε στον Γκατζώνα ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο 2,4 δεύτερα πριν το τέλος.Οι Γόμφοι έκαναν το τελευταίο σουτ αλλά ο Τσιγαρίδας δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 55-56 και τα Σουφλάρια να παίρνουν μια ακόμα πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα:8-16,19-30,32-41,55-56

Σουφλάρια (Κυρατζής): Μπαριώτας 6,Καστώρης Α. 3(1), Ρίζος 9(1),Γκατζώνας 17(5), Καστώρης Ζ 10, Πολυμέρου 3, Ζέρβας 8, Μολάς

Γόμφοι (Μαγκούτης):Μπαλκιζάς 6,Μπράμης 18(2),Μαγκούτης 5,Κουβέλας Γ 5,Καλλαντζής 8,Τσιγαρίδας 2,Κουβέλας Χ 7,Τσιάκας 4, Τσιώλης,Φασούλας,