Νίκη και ανεβαίνει ο Σμόλικας!

Τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ DE-TOX Λάρισας σημείωσε ο Σμόλικας, καθώς επικράτησε με 3 – 0 του Αχιλλέα Φαρσάλων στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» του Βασίλη Μπακογιάννη συνεχίζουν το αήττητο σερί το πρωτάθλημα και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα, φθάνοντας έτσι τους οκτώ βαθμούς.

Στον αντίποδα, οι «κιτρινόμαυροι» του Αρίστου Παπαγεωργίου προσπάθησαν για το θετικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι της Φαλάνης, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και έμειναν στον έναν βαθμό.

Ο Θύμιος Μπέτσης σκόραρε μόλις στο 31ο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού και σημείωσε το πιο γρήγορο γκολ της 4ης αγωνιστικής, ενώ βάζει και υποψηφιότητα για το πιο γρήγορο γκολ στο πρωτάθλημα της Α’ DE-TOX Λάρισας!

Συγκεκριμένα, ο Δημήτρης Παπαγεωργίου θέλησε να βγάλει στη πλάτη της άμυνας στον Θύμιο Μπέτση, οι αμυντικοί όμως πρόλαβαν και απομάκρυναν τη μπάλα, όχι όμως σωστά με αποτέλεσμα από κόντρα να στρωθεί στον Θύμιο Μπέτση, ο οποίος μέσα από τη περιοχή και δεξιά, πλάσαρε σωστά τον Παρθένη για το γρηγορότερο γκολ της αγωνιστικής.

Μάλιστα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 11′ πήρε την ασίστ μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Παναγιώτη Ηλιόπουλου και από τα όρια της μεγάλης περιοχής και αφού άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο με ωραία προσποίηση, σούταρε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Παρθένη.

Το 1 – 0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, με τις ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο δεύτερο μέρος και στο 53′ ο Σμόλικας έκανε δύο τα τέρματα του!

Στην επανάληψη της αναμέτρησης και στο 53ο λεπτό ο Θοδωρής Μολάς με εύστοχη εκτέλεση από την «άσπρη» βούλα διπλασίασε τα τέρματα για τον Σμόλικα, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Παναγιώτης Ηλιόπουλος.

Έξι λεπτά μετά, οι «πράσινοι» έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Θεόφιλος Τσιρογιάννης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οδηγήθηκε προς τα αποδυτήρια.

Το συγκρότημα του Βασίλη Μπακογιάννη πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 69ο λεπτό και κάπου εκεί «κλείδωσε» τη νίκη στη 4η αγωνιστική. Ο Δημήτρης Γκατζούλης μετά από ωραία ενέργεια και σουτ από θέση βολής, κέρδισε τον Παρθένη και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0!

Πάντως, οι δύο ομάδες είχαν και άλλες ευκαιρίες στο παιχνίδι και μάλιστα σημαντικές ευκαιρίες που σταμάτησαν στο δοκάρι με τον Θύμιο Μπέτση (30′) για τον Σμόλικα και τους Δημήτρη Ζιώγα (75′) και Μάνο Πετράκη (80′) για τον Αχιλλέα Φαρσάλων…

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης, Κακαζούκης, Σκούπρας, Ζαμπέτας, Λάλλος, Παπαγεωργίου (70′ Καρέντζος), Μολάς, Ηλιόπουλος (75′ Γκατζιούρας), Γκατζούλης (80′ Χασιώτης), Μπέτσης (60′ Κολοβός).

Αχιλλέας Φαρσάλων (Αρίστος Παπαγεωργίου): Παρθένης Σ., Μπερσιάνης, Γκούνης (65′ Τσούλης Αθ.), Κατσανάκης, Παπακωνσταντίνος, Τλούπας, Αναγνώστης (46′ Πετράκης Χρ.), Τσούλης Δ. (30′ λ.τ. Γαγάρας), Παρθένης Λ., Πετράκης Εμ., Ζιώγας.