Νίκη και… κορυφή!

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη απέναντι στον Αετό Αμυγδαλέας με 3 – 1 για την 8η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

Έτσι οι νικητές της συγκεκριμένης αναμέτρησης εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την ισοπαλία του Δωτιέα Αγιάς και τον έπιασαν στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 20 βαθμούς. Η Αμυγδαλέα από την άλλη υποχώρησε στη 4η θέση έχοντας 14 βαθμούς.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι. Καθώς μόλις στο 12ο λεπτό του αγώνα, με πλασέ ο Χρήστος Ρέψης μετά από ωραία πάσα του Έρμις Μεζίνι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «ανοίγοντας» το σκορ για την ομάδα του.

Η απάντηση του Αετού Αμυγδαλέας ήρθε στο 24ο λεπτό. Ο Γιώργος Καρβούνης ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή με τον διαιτητή να υποδεικνύει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Γιάννης Αντωνόπουλος και δεν αστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Αχιλλέας Φαρσάλων έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Κόρνερ του Νεμπεγλέρα, πρώτη κεφαλιά ο Χρήστος Οικονόμου στο οριζόντιο, δεύτερη κεφαλιά ο Βασίλης Λόλας και πάλι στο οριζόντιο δοκάρι!

Τα δοκάρια… «τρίτωσαν» για τους παίκτες του Τάκη Παραφέστα στο 40΄. Σέντρα του Βασίλη Λόλα και ο Λάζαρος Κουμπούρας με σουτ στη κίνηση σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Με το 1 – 1 να παραμένει μέχρι και την ανάπαυλα το ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα των Φαρσάλων κατάφερε να πάρει το παιχνίδι. Στο 65΄σέντρα από τα δεξιά του Κώστα Νεμπεγλέρα και ο Βασίλης Λόλας σκόραρε με πλασέ, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ενώ είκοσι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης «χτύπησε» ξανά. Ο Βασίλης Λόλας με όμορφο πλασέ μετά από ωραίο συνδυασμό των Δημήτρη Σβερκούλη και Κώστα Νεμπεγλέρα, σκόραρε ξανά, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με τελικό σκορ το 3 – 1.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Κουτσουκέρας, Περήφανος, Οικονόμου, Κουμπούρας, Κακαζούκης, Μανιώτης, Νεμπεγλέρας, Μεζίνι (77′ Σβερκούλης), Λόλας, Ρέψης (70′ Καραμπούζης), Βούλγαρης (85′ Κουρούμαλος).

Αετός Αμυγδαλέας (Γιώργος Λιάπης): Κωνσταντίνου, Χατζηϊωαννίδης (46′ Ανδριανόπουλος), Τασούλης, Παπακωστούλης, Γραμμένος, Λουκανίκας (74′ Σάρα), Υφαντής, Δημητρέλης, Αντωνόπουλος, Καρβούνης, Κουρούκας (36′ Κορλός).