Νίκη και 3η θέση για τον Αετό Μακρυχωρίου

Νίκη που τον φέρνει στη τρίτη θέση της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας πέτυχε ο Αετός Μακρυχωρίου, που επικράτησε με 2 – 1 του Κιλελέρ στο γήπεδο Γόννων και «προσπέρασε» τον Σμόλικα στη βαθμολογία. Σκόρερ για τον Αετό οι Πούτας – Φουσίκας στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη μείωσε ο Καρακάνος για τους φιλοξενουμένους που πίεσαν χωρίς αποτέλεσμα για την ισοπαλία.

Οι «κιτρινόμαυροι» του Δημήτρη Καπετανόπουλου με τη νίκη τους αυτή και σε συνδυασμό της «λευκής» ισοπαλίας του Σμόλικα Φαλάνης με τη Δόξα Αργυροπουλίου πέρασαν στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στον αντίποδα η ομάδα του Κιλελέρ υποβοβάστηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα της «μεγάλης» κατηγορίας

Ο Αετός Μακρυχωρίου κατάφερε στο πρώτο μισάωρο να έχει πάρει «αέρα» δύο τερμάτων. Αρχικά στο 26ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντώνη Πούτα, ο Αετός άνοιξε το σκορ, ενώ στο 35′ με δυνατό σουτ στη κίνηση του Παναγιώτη Φουσίκα, η ομάδα του Δημήτρη Καπετανόπουλου έκανε δύο τα τέρματά της.

Στην επανάληψη το Κιλελέρ ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 56ο λεπτό μείωσε το σκορ. Από κόρνερ του Παπαγιαννούλη ο Δημήτρης Καρακάνος με κεφαλιά έστειλα τη μπάλα στα δίχτυα του Σταμέλου για το 2 – 1 του Κιλελέρ. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η ομάδα του Κιλελέρ είχε την υπεροχή των κινήσεων, όχι όμως και το γκολ που θα της έδινε τον βαθμό της ισοπαλίας στο γήπεδο των Γόννων.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Σταμέλος, Τσιαντούλης, Πούτας, Σιάτρας, Σουφχάρας, Καλούσης, Γκαμπέτας (78′ Τζίκα Ιλ.), Μάρκου, Φουσίκας, Μπόντε, Κολοβός (85′ Μπέτσιος).

Α.Ε. Κιλελέρ (Φώτης Πλίτσης – Γιάννης Βαΐτσης): Παναγιωτόπουλος, Αρσενόπουλος (46′ Κολοβός), Ζιόμπουρας, Παλάσκας, Κολιός, Καρακάνος, Αργύρης, Παπαγιαννούλης, Κουσιώρας, Λαβαντσιώτης, Παπαχρήστος.