Νίκη κορυφής για τον Αετό!

Στη κορυφή μετά από δέκα αγωνιστικές στην Α΄1 ΕΠΣΛ, «σκαρφάλωσε» ο Αετός Μακρυχωρίου, καθώς κερδίζοντας τον Αμπελωνιακό με 2 – 0, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ισοπαλία με 1 – 1 στο Κιλελέρ, μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Ολυμπιακού Αμπελιάς.

25 έκανε τους βαθμούς του, το συγκρότημα του Δημήτρη Τσέτσιλα, αφήνοντας κατά έναν βαθμό πίσω την ομάδα του Κιλελέρ του Δημήτρη Δανιλούλη. Στον αντίποδα, ο Αμπελωνιακός είχε την ευκαιρία να μπει και αυτός για τα καλά στο παιχνίδι της… «πρωτιάς» όμως ηττήθηκε και εν τέλει παρέμεινε στους 20 πόντους και την 5η θέση.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό ο Παναγιώτης Φουσίκας από θέση τετ – α – τετ μετά από λάθος της άμυνας του Αμπελωνιακού, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε και οριζόντιο δοκάρι στο 14ο λεπτό. Τελικά δύο τα τέρματα των γηπεδούχων, έκανε στο 35′ ο Δημήτρης Καλούσης με πλασέ στη κίνηση.

Στο 87′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με ποδοσφαιριστή λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, ο Παναγιώτης Ψύρρας για εξύβριση αντιπάλου.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Τσιαπλές, Αλμυρούλης, Τίκος, Τσιαντούλης, Δάσσιος, Καπετάνι, Καλούσης (89′ Αλιάι), Πάσσιος (79′ Μητσογιάννης), Φουσίκας (88′ Τζίκα Άσ.), Μπάρδας (57′ Τζίκα Ίλ.).

Αμπελωνιακός (Γιάννης Αλεξούλης): Βραζιτίκος, Μαυρίδης, Ψύρρας, Κωτούλας (25′ λ.τ. Βούκιας), Μεσημέρης, Χατζούλης, Φουντούλης, Πατρίκου (66′ Κοντογιώργος), Ελευθέρογλου (85′ Καρυπίδης), Τσετιροκλής, Αλεξόπουλος.