Νίκη κορυφής, η Ακαδημία Τυρνάβου

Στη κορυφή του 1ου Ομίλου έπιασε τον Κεραυνό Δρυμού, η Ακαδημία Τυρνάβου, μετά τη νίκη της με 4 – 1 επί του Στεφανόβουνου/Γαλανόβρυση στο πλαίσιο της 7ης Αγωνιστικής και σε συνδυασμό της «γκέλας» της ομάδας του Δρυμού

Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά έφτασε τους 16 βαθμούς και πλέον είναι και επίσημα κάτοικος κορυφής, έχοντας όμως στη συγκατοίκηση της, τους Κεραυνό Δρυμού και Ροδιακό. Στον αντίποδα, η ομάδα του Στεφανόβουνου/Γαλανόβρυση έμεινε στους τέσσερις βαθμούς και στην 9η θέση της κατάταξης του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Οι γηπεδούχοι με μια «γκολάρα» του Παπαδόπουλου πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Στο 27ο λεπτό και ενώ η μπάλα αναπηδούσε από πάσα του Τζουμέρκα, ο Παπαδόπουλος με ένα «τούβλο» από τα 25 μέτρα έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας των φιλοξενουμένων για το 1 – 0.

Πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, οι Τυρναβίτες πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Ήταν το 44ο λεπτό όταν ο Τσένα με κοντινό πλασέ έπειτα από πάσα πάρε – βάλε του Στάμου, διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 51’ από φάση διαρκείας στα καρά των φιλοξενουμένων, ο Βασίλης Παπαχατζής επωφελήθηκε και με κοντινό «μυτάκι» έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων για το 3 – 0.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ σε 3 – 1 από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι και αφού ο Σεμερτζίδης χρειάστηκε να εκτελέσει δύο φορές, μιας και στην πρώτη φορά όπου ο Γκρέι Σαμπανλάρι απέκρουσε, ο ρέφερι της συνάντησης έδωσε επανάληψη, με τον Σεμερτζίδη στην δεύτερή του εκτέλεση να είναι εύστοχος.

Το τελικό 4 – 1 διαμόρφωσε στο 81ο λεπτό με κεφαλιά ο Τσένα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σκρουμπή.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Σαμπανλάρι Γκ. (70’ Καρκατσέλας), Τζουμέρκας, Μουκούλης, Παπαγεωργίου (83’ Άλα), Καραγιάννης, Τσένα, Στάμου, Τριανταφύλλου (46’ Τσουλάνι), Παπαδόπουλος, Παπαχατζής Β., Σαμπανλάρι Αλ. (65’ Σκρουμπής).