Νίκη μετά από 1,5 μήνα!

Σπουδαία νίκη στους Γόννους πέτυχε το Ελευθεραί, κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 4 – 1 την ομώνυμη ομάδα του Ολύμπου, πετυχαίνοντας ουσιαστικά μια νίκη… «εξάποντο» δεδομένου πως και οι δύο ομάδες είναι στην «ουρά» της βαθμολογίας και θα παλέψουν για τη σωτηρία τους.

Αυτήν ήταν η πρώτη νίκη του Ελευθεραί μετά από το ηλιόλουστο απόγευμα της 7ης Οκτωβρίου (4η Αγωνιστική), όταν και είχε επιβληθεί της Νεάπολης με 1 – 0, χάρις σε τέρμα του Καββαδία. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Μάκη Αλεξούδη (η πρώτη του νίκη στο πάγκο του Ελευθεραί) έφτασε τους 11 βαθμούς, πλησιάζοντας τους Γόννους που έμειναν στους 14.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Μέκρα και κεφαλιά του Μίμη Κουρούκα, τα «λιοντάρια» πήραν προβάδισμα στο σκορ, το οποίο όμως και δεν κράτησε για πολύ μιας και οι Γόννοι ισοφάρισαν στο 35′ με τον Θέμη Παιδή.

Στην επανάληψη και στο 65′ με σουτ έξω από τη περιοχή του Βαγγέλη Θεοδώρου μετά από ωραία ατομική του ενέργεια, το Ελευθεραί πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ, με τον Δημήτρη Καββαδία στο 80′ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από σέντρα του Γιάννη Μαυρουδή, να «κλειδώνει» το ματς για τους φιλοξενουμένους.

Το τελικό, 1 – 4, διαμορφώθηκε από τον Ράχη, έπειτα από σέντρα του Κώστα Ρουμελιώτη στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τη νίκη αυτή, η ομάδα του Ελευθεραί την αφιέρωσε στον Θοδωρή Σαρακατσάνη που πρόσφατα χειρουργήθηκε στο γόνατο του.

Α.Ο. Ελευθεραί (Μάκης Αλεξούδης): Κραβαρίτης, Μαυρουδής Αντ., Αετόπουλος, Κολοβός, Μέκρας Χρ., Μέκρας Γ., Ευστρατίου (65′ Ρουμελιώτης), Θεοδώρου (80′ Μάστορας), Κουρούκας (60′ Ράχης), Μαυρουδής Ι., Καββαδίας (85′ Γεωργουλόπουλος).