Νίκη με ανατροπή στο γειτονικό ντέρμπι!

Την εκτός έδρας νίκη με ανατροπή του σκορ πανηγύρισε ο Φαλανιακός, καθώς κέρδισε στο γειτονικό ντέρμπι τον Αμπελωνιακό με σκορ 2 – 1 και μάλιστα επέστρεψε στις νίκες!

Το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Κώστα Παπαρίζου συνέχισε με νίκη στη 18η αγωνιστική κι έτσι έφθασε τους σαράντα τρεις βαθμούς και βρίσκεται από κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Από την άλλη, η ομάδα του Βασίλη Ταχτιντή αν και προηγήθηκε δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ κι έτσι ο Αμπελωνιακός έμεινε στους οκτώ βαθμούς.

Στο 21ο λεπτό ο Δημήτρης Αλεξανδρής βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και ο έμπειρος επιθετικός έκανε το 1 – 0 για τους «πράσινους».

Τρία λεπτά μετά την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Γιάννης Αντωνόπουλος με ωραίο τελείωμα έφερε το ματς στα ίσια και η ανατροπή του σκορ ολοκληρώθηκε στο 82ο λεπτό με σκόρερ τον Γιώργο Λεσάι.

Μάλιστα, ο Αμπελωνιακός είχε σημαντικές στιγμές στο ματς με τον Δημήτρη Αλεξανδρή και Σπύρο Βούκια, ενώ ο Φαλανιακός απώλεσε ευκαιρίες με τους Κώστα Τσιάκο, Παναγιώτη Φουσίκα και Γιώργο Λεσάι.

Αμπελωνιακός (Βασίλης Ταχτιντής): Βραζιτίκος, Μπαρούτζας, Κυρίτσης (83′ Γωγάκος), Μεσημέρης, Αλεξόπουλος Αχ., Αλεξόπουλος Σ. (73′ Γκιόνα), Αλεξανδρής, Χατζούλης, Κουδέρης, Χατζηλιόντας, Βούκιας.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Παππάς, Πανταζής Ηλ. (77′ Ιωαννίδης), Σούλι, Κολοβός, Λυγούρας Β. (28′ Πανταζής Γ.), Αντωνόπουλος, Μπλέντι, Φουσίκας (84′ Λυγούρας Χρ.), Τσιάκος, Λεσάι (90’+3′ Καρυώτης).