Νίκη με ανατροπή στο φινάλε για την Ανάβρα!

Με το «δεξί» μπήκε ο νέος χρόνος για τη Προοδευτική Ανάβρας, καθώς επικράτησε με 4 – 2 του Μεσοχωρίου για τη 13η αγωνιστική, νίκη που ήρθε με ανατροπή του σκορ για το σύνολο του Γιώργου Λυκοκώστα.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Προοδευτικής λοιπόν έφθασε τους είκοσι ένα πόντους και στοχεύει ψηλά στο πίνακα της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη, το σύνολο του Θανάση Γάτσιου που προσπάθησε αρκετά για το θετικό αποτέλεσμα, όμως έμεινε στον βαθμό.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ χάρη σε τέρμα του Κώστα Γιαννουλέα, με το 1 – 0 να είναι και το σκορ ημιχρόνου στο ματς που έγινε στο γήπεδο της Ανάβρας.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρος ο Θωμάς Καραμάνος έφερε το ματς στα ίσια, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 53ο λεπτό άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς με νέο δικό του τέρμα, όπου σημείωσε το 1 – 2.

Ο Κώστας Γιαννουλέας ισοφάρισε τόσο τα τέρματα του Καραμάνου και με το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση στο 62′ πέτυχε το 2 – 2 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και αφού κέρδισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, έβαλε σε θέση οδηγού τη Προοδευτική στο σκορ. Το τελικό 4 – 2 διαμόρφωσε με τη συμπλήρωση των 90′ ο Γιώργος Καραντώνης με ιδανικό πλασέ από θέση βολής.

Πάντως, στο 56ο λεπτό ο Δημήτρης Παπαδόπουλος είχε και δοκάρι με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον φορ της Προοδευτικής να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει ακόμη ένα τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄1 τοπικής κατηγορίας…

Προοδευτική Ανάβρας (Γιώργος Λυκοκώστας): Φιλοκώστας, Γεννητσεφτσής (58′ Τσαγγαλάς (80′ λ.τ. Παφίλης)), Αποστόλου, Τζαβέλλας, Ντόντος, Ριζούλης, Καραντώνης, Γιαννουλέας, Κορδαλής, Γκαραλιάκος, Παπαδόπουλος.

Ελπίς Μεσοχωρίου (Θανάσης Γάτσιος): Πατσιτός Δ., Καρακώστας, Μουσιάρης, Λέτσιος, Μούσιος (80′ Φράτζας), Χαράλαμπος, Μαρκούγιας, Κουζώνης, Τσιάρας (75′ Καλογιάννης), Σδράνης (46′ Πετκολάι), Καραμάνος.