Νίκη με «τεσσάρα» για τον Τύρναβο!

Ο Τύρναβος έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού ΠΟΕ, παίρνοντας την εντός έδρας νίκη με 4 – 2 για την 25η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

Μετά από αυτή τη νίκη που πέτυχε, πρόσθεσε ακόμη τρεις βαθμούς στη συνολική του βαθμολογία και πλέον κατέχει την 5η θέση της βαθμολογικής κατάταξης, έχοντας 39 βαθμούς. Ενώ από την άλλη ο ΠΟΕ βρίσκεται στην 8η θέση με 35 βαθμούς.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι, καθώς κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ από τα… «αποδυτήρια». Συγκεκριμένα μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, με εκπληκτικό σουτ του Γιάννη Μπάκου μέσα από την αντίπαλη περιοχή έκαναν το 1 – 0.

Μάλιστα νωρίς νωρίς στην «επανάληψη» ο Τύρναβος πήρε προβάδισμα δύο γκολ στο ματς. Στο 46ο λεπτό, ο Αποστόλης Καλέσης με πλασέ από θέση βολής μετά από κάθετη πάσα του Βαγγέλη Τζιόλα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 – 0.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 58′ όταν ο Ερμής Μεζίνι με αυτογκόλ έκανε το 2 – 1. Αλλά ο Τύρναβος είχε απαντήσεις. Στο 73′ με πλασέ ο Βαγγέλης Τζιόλας μετά από κάθετη πάσα του Θοδωρή Γανού ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3 – 1.

Για να έρθει στο 86′ με σουτ έξω από τη περιοχή ο Θοδωρής Γανός να κάνει το 4 – 1. Ενώ στο 89′ ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Δημήτρη Καρακάνου στον Νίκο Μπαρλαγιάννη, με τους ανθρώπους των γηπεδούχων να διαμαρτύρονται έντονα. Εν τέλει το εκτέλεσε ο Σωτήρης Τσένος και δεν αστόχησε διαμορφώνοντας το τελικό 4 – 2.

Τύρναβος 2005 (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Αυλογιάρης, Ροντούλης, Μεζίνι, Καρακάνος, Γανός, Τζιόλας, Βλιώρας, Καλέσης Απ. (78′ Φούντας), Μπάκος (75′ Μπαζούκης), Γκαντρής (20′ λ.τ. Τατσελάρι).

ΠΟΕ (Αλέκος Αλεξανδρής – Αποστόλης Ευαγγέλου): Γκουτζουρέλας, Καρακώστας, Γκαραβέλης (46′ Μπαρλαγιάννης), Πρετζιόνι, Καρλιάμπας, Μπούσιας (69′ Πάτσης), Μπαλαμώτης (46′ Ταστεμερίδης), Τσένος, Πετκολάι, Ματούλας, Καραμάνος.