Νίκη με τον Κλεισιάρη για το Αβέρωφ

Το Αβέρωφ ήταν η νικήτρια ομάδα του λαρισινού ντέρμπι ανάμεσα στο τοπικό Αβέρωφ και στον Ηρακλή Λάρισας με σκορ 1 – 0.

Σε ένα παιχνίδι που θα λέγαμε ότι ήταν «ο θάνατος σου η ζωή μου» η ομάδα του Αβέρωφ βγήκε κερδισμένη μέσα από την μεγάλη μάχη με τον Ηρακλή Λάρισας σε ένα παιχνίδι όπου οι φάσεις ήταν ελάχιστες με την καθεμία ομάδα να θέλει να κρατήσει το «μηδέν» στα μετόπισθεν και να προσπαθούν αμφότεροι να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε την νίκη.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού προήλθε από τους γηπεδούχους στο 220 λεπτό με τον Βαϊτση να πιάνει ένα σουτ έξω από τον χώρο της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μαγαζιώτη.

Στο 44ο λεπτό ο Κίτσιος για το Αβέρωφ πραγματοποίησε το σουτ με τον Μαγαζιώτη να μην ανησυχεί και να πιάνει σταθερά την μπάλα.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε στο 61′ ο Δημήτρης Κλεισιάρης με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Γιώργος Ελευθέρογλου.

Οι γηπεδούχοι στο 68ο λεπτό της συνάντησης έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο βαϊτσης τράβηξε από την φανέλα τον Φουσίκα σε μία μονομαχία, με την κ. Τσιοφλίκη να μην του κάνει το χατήρι δείχνωντας του την δεύτερη κίτρινη κάρτα και συνάμα την κόκκινη στέλνοντας τον στα αποδυτήρια.

Most Valuable Player… Δημήτρης Κλεισιάρης

Ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός αφού κατάφερε να κλείσει τον Παναγιώτη Φουσίκα, μη δίνοντας του τις ευκαιρίες που αναζητούσε, κατάφερε με το τέρμα που σημείωσε να δώσει ένα σημαντικό τρίποντο στην ομάδα του πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση με την φανέλα του Αβέρωφ.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Γιάννης Αλεξούλης): Παζιάνας, Καφφές, Μιχαήλ, Ελευθέρογλου (75′ Καραγκιόζης), Κλεισιάρης, Βαϊτσης, Μητρακούλης, Μπάρδας, Κίτσιος (52′ Βλασίδης), Τσιρβούλης, Ταρταμπούκας (87′ Περδίκης).

Ηρακλής Λάρισας(Κώστας Κολομητρούσης): Μαγαζιώτης, Κασνακούδης, Κουρούμαλος (73′ Μέκρας), Κοτούμπας, Μούτσα, Βράνας, Θεοδώρου (67′ Κόλλιας), Χατζής, Φουσίκας, Τριανταφυλλόπουλος, Φιλίππου.