Νίκη… μπαράζ για την Ακαδημία Φαρσάλων!

Η Ακαδημία του Αχιλλέα Φαρσάλων κατάφερε να πάρει εμφατικό τρίποντο στην έδρα της Μάνδρας με σκορ 1 – 4 και να επιστρέψει για τα καλά στην διεκδίκηση της παραμονής στον πρώτο όμιλο της Β΄ ΕΠΣΛ κατηγορίας.

Οι «κιτρινόμαυροι» με αυτή την νίκη έφτασαν τους 6 βαθμούς προσπέρασαν την Χαραυγή και πλέον βρίσκονται στην 13η θέση όντας έξι βαθμούς πίσω από την Μάνδρα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το συγκρότημα του Αρίστου Παπαγεωργίου να μπαίνει πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 20′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο Γιαννολόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βαλαβάνης με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Παπακωνσταντίνου πάτησε περιοχή από τα δεξιά και με δυνατό διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματα για τους κιτρινόμαυρους. Ενώ με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Σουφλέρης με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για τρίτη φορά και πέτυχε το 0 – 3 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Με το «καλημέρα» του δεύτερου ημιχρόνου η Ακαδημία πέτυχε και τέταρτο τέρμα με δράστη τον Κατσιάβα με κοντινό πλασέ. Η Μάνδρα μείωσε στο 75′ στο τελικό 1 – 4. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολλές ευκαιρίες με τους Παπακωνσταντίνου, Βαλαβάνη, Κατσιάβα, Τζιτζιφλή και Σουφλέρη και θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και άλλα τέρματα.

Ακαδημία Φαρσάλων (Αρίστος Παπαγεωργίου): Αγγέλης, Γιαννούλας, Ντινιαρόπουλος, Παπακωνσταντίνου, Βαλαβάνης, Τζιτζιφλής, Γιαννολόπουλος, Σουφλέρης, Αλμυριώτης, Ζαφειρούλης, Κατσιάβας.