Νίκη πρωτιάς!

Ο Δωτιέας Αγιάς έκανε το καθήκον του, νίκησε με 1 – 0 εκτός έδρας τον Αετό Μακρυχωρίου και ανέβηκε στη 1η θέση τηα βαθμολογίας.

Καθώς εκμεταλλεύτηκε με το καλύτερο δυνατό τρόπο την ισοπαλία που παραχώρησε ο Αχιλλέας Φαρσάλων στο Βλαχογιάννι. Πλέον ο Δωτιέας βρίσκεται στη 1η θέση έχοντας συνολικά 19 βαθμούς. Ενώ από την άλλη το Μακρυχώρι είναι στην 14η θέση με 4 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, χωρίς όμως να καταφέρνουν να βρουν τον τρόπο να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία. Έτσι οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, χωρίς να υπάρχει σκορ στο ματς.

Ενώ στην «επανάληψη» και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, ο συνήθης ύποπτος, Γιώργος Τσατσαλίδης με σουτ από πλεονεκτική θέση, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και «άνοιξε» το σκορ για την ομάδα του.

Στη συνέχεια του αγώνα το Μακρυχώρι είχε κάποιες ευκαιρίες με τον Γκαμπέτα, όπως και ο Δωτιέας με τους Τσατσαλίδη και Γιαννακό. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με το 0 – 1 να είναι το τελικό σκορ.

Αετός Μακρυχωρίου (Γιάννης Μπουρνάκας): Πουτσιάκας, Καρβούνης, Χριστιανίδης (62′ Σεβαστόπουλος), Τίκος, Δάσσιος, Μπουζώνας, Παυλόπουλος (68′ Τζίκα), Τέας, Αβέλλας, Γκαραλιάκος (35′ Πάσιος), Γκαμπέτας.

Δωτιέας Αγιάς (Κώστας Τσότσος): Φαρμάκας, Γούτος Ευάγ. (58′ Φιλιππούλης), Σούλι, Τσακάλι, Γούτος Ν., Ντακούλας, Νάτσης, Ραμάι (82′ Γιαννακός), Παππάς, Μπόντε, Τσατσαλίδης.