Νίκη Πρωτιά για Σουφλάρια

Εύκολη μέρα είχε ο Α.Ο.Σουφλαρίων που στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β ΕΣΚΑΘ φιλοξένησε την ομάδα της Πράσινης Γωνιάς και επικράτησε άνετα με σκορ 61-35 και σε συνδυασμό με την ήττα της Α.Ε.Τρικάλων τον έφερε μόνο πρώτο στη βαθμολογία.

Από την έναρξη του παιχνιδιού τα Σουφλάρια θέλησαν να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης.Με πιεστική άμυνα και γρήγορους αιφνιδιασμούς κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 24-8.Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες της Πράσινης Γωνιάς έκαναν μια φιλότιμη προσπάθεια να μειώσουν την διαφορά και το κατάφεραν με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους γηπεδούχους με σκορ 30-23.

Στην επανάληψη όμως φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας και με τους Ζέρβα και Πολυμέρου να έχουν από 20 και 12 πόντους αντίστοιχα τα Σουφλάρια πήραν μια διαφορά ασφαλείας και ουσιαστικά κλείδωσαν την νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε 52-33.Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το ματς να ολοκληρώνεται με σκορ 61-35 και τα Σουφλάρια να πηγαίνουν με ανεβασμένη ψυχολογία εν όψη του ντέρμπι με αντίπαλο την ΑΕΤ στα Τρίκαλα.

Τα δεκάλεπτα:24-8,30-23,52-33,61-35

Σουφλάρια (Κυρατζής): Ρίζος 9(1),Γκατζώνας 6(2), Καστώρης Ζ 9(1), Πολυμέρου 12, Ζέρβας 20, Μολάς 1, Λυτσιούλης, Κατσιάνης, Ναυροζίδης, Γκόλτσος 2, Κονδυλόπουλος 2, Κυρατζής