Νίκη – υπόθεση μισής ώρας για τον Προμηθέα

Με ένα “εκρηκτικό” ξεκίνημα, ο Προμηθέας Λάρισας επιβλήθηκε με 4 – 0 του Ατρόμητου Αγίων Αναργύρων στο πλαίσιο της 20ης «στροφής» της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Νέας Πολιτείας κι εκεί η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή επέστρεψε με εμφατική νίκη στα θετικά αποτελέσματα κι έφθασε έτσι τους είκοσι εννέα βαθμούς και την όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Αντίθετα, το συγκρότημα του Γιάννη Τσιφλίζογλου δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από τον εν λόγω αγώνα κι έτσι οι Άγιοι Ανάργυροι βρίσκονται μία θέση πιο πίσω, στην ένατη θέση δηλαδή και με είκοσι οκτώ πόντους.

Με το «καλημέρα» στο ματς ο Προμηθέας πήρε προβάδισμα και στο 6ο λεπτό ο Σκαφιδάς με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Αλίου έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο σκορ.

Έπειτα από δέκα λεπτά, το «αχτύπητο» δίδυμο φέτος στον Προμηθέα Παπαδόντας – Πρισακάρου συνδυάστηκαν ωραία μετά από σέντρα του πρώτου και κεφαλιά του δεύτερου και οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματα τους.

Στο 20ο λεπτό έγινε γρήγορα το 3 – 0, εκεί όπου αυτή τη φορά ο Χρήστος Πότσης με διαγώνιο σουτ έπειτα από «κλέψιμο» της μπάλας στο χώρο του κέντρου κέρδισε τον Ηγούμενο και ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν τη νίκη αφού πέτυχαν και τέταρτο τέρμα. Ο Χρήστος Πότσης δέχθηκε τη μπάλα από βαθιά πάσα από την άμυνα του Προμηθέα και ο έμπειρος ποδοσφαιριστής μετά από ωραία ατομική ενέργεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων για το 4 – 0!

Διαδικαστικά ήταν τα υπόλοιπα λεπτά στον αγώνα, εκεί όπου είχε διαμορφωθεί το σκορ από τα πρώτα κιόλας τριάντα λεπτά, με τον Προμηθέα να επιστρέφει έτσι στις νίκες μετά την ήττα στο Μελισσοχώρι τη περασμένη αγωνιστική.

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Παπαδημητρίου, Πατσούρας Ν. (83′ Φώτης), Παϊτέρης, Αλίου, Καρβουνάρης, Τζουρτζουκλής, Παπαδόντας (87′ Χρυσαφόπουλος), Σκαφιδάς, Πρισακάρου (75′ Πατσιούρας Β.), Πότσης, Δολμές (70′ Ιωαννίδης).

Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων (Γιάννης Τσιφλίζογλου): Ηγούμενος, Δοξαριώτης, Ντουρουντάκης (46′ Γκαραβέλης Ευθ.), Παναγιώτου, Αντωνίου, Κολοβός (65′ Γκαραβέλης Β.), Νούσιος, Τσιρβούλης (23′ λ.τ. Τζεμολάρι), Μητρακούλης, Αμαρλαριώτης, Δάσσιος.