Νίκη χωρίς αντίκρισμα για τα Βούναινα

Με νίκη τελείωσαν τις φετινές τους υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Α΄1 τοπικής κατηγορίας τα Βούναινα, καθώς κέρδισαν την Αμπελιά στο γήπεδο τους, ωστόσο αυτή η νίκη δεν έφερε την άνοδο στην Α΄ΕΠΣΛ.

Και αυτό διότι, ο Δαμασιακός πήρε τη νίκη απέναντι στη Νεάπολη εκτός έδρας κι έτσι πανηγύρισε αυτός την άνοδο στη πιο πάνω κατηγορία. Μάλιστα, τα Βούναινα τερμάτισαν στη τέταρτη θέση του πρωταθλήματος με εξήντα ένα πόντους, ενώ το συγκρότημα του Λευτέρη Καλογήρου τερμάτισε τρεις θέσεις πιο πίσω με πενήντα έξι βαθμούς.

Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς τέρματα, ενώ στην επανάληψη και στο 60ο λεπτό ο Σταύρος Τσαπράζης βρήκε δίχτυα με δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή κι έβαλε τα Βούναινα μπροστά στο σκορ.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και το 2 – 0 στο 71ο λεπτό, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Σωτήρη Φαρμάκα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σταύρου Τσαπράζη, ενώ η Αμπελιά μείωσε σε 2 – 1 στο 75ο λεπτό με σκόρερ τον Λευτέρη Δενελάβα. Ο φορ της Αμπελιάς «μίλησε» για δεύτερη φορά στο σημερινό ματς και με δικό του τέρμα έφερε το παιχνίδι στα ίσια τέσσερα λεπτά, αυτή τη φορά με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Δημακόπουλου.

Ωστόσο, η Αμπελιά δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από την αναμέτρηση, καθώς στο 85ο λεπτό ο Στέφανος Πρεσακάρου με ψύχραιμο πλασέ από θέση βολής σημείωσε το 3 – 2 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Α.Ε. Βουναίνων (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Ζεϊμπέκης, Κοτρώτσιος, Χατζηλιάδης Γ., Φαρμάκας, Κουτής (83′ Ψαρρής), Μερτζανίδης, Μουτσάνας (46′ Χριστοδούλου Στ.), Τσαπράζης, Πρεσακάρου, Τσανάς, Γκομοσίδης (80′ Χατζηλιάδης Κ.).

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Λευτέρης Καλογήρου): Μπράνος, Καραγγέλης, Δενελάβας Ν., Μιαρίτης Δ., Τολιόπουλος, Παναγιωτόπουλος (80′ Ακρίβος), Τσαντόπουλος, Κουλάκογλου (65′ Δεμίρης), Δενελάβας Ελ., Δημακόπουλος, Λέτσιος (65′ Τσάνιος).