Νίκη, όχι για… καρδιακούς για τον Κίσσαβο

Τρεις τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας έκανε ο Κίσσαβους Συκουρίου, κερδίζοντας με 2 – 1 την ομάδα του Σμόλικα Φαλάνης. Ματς «γκραν – γκινιόλ» καθώς στο φινάλε του αγώνα ο Κακαβίτσης έκανε το 2 – 1, με τον Σκούπρα να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας του Φαρμάκα στο 90’+2′ για να χαρίσει το βαθμό της ισοπαλίας στου «πρασίνους» της Φαλάνης.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα των Φερραίου Γιαννακού – Λευτέρη Τέα έφτασε τους δέκα βαθμούς στη «μεγάλη» κατηγορία, πιάνοντας στη τρίτη θέση τη Δήμητρα Γιάννουλης. Από την άλλη, ο Σμόλικας Φαλάνης που το… «πάλεψε» έμεινε στους οκτώ βαθμούς και την έβδομη θέση.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη, η ομάδα του Κισσάβου Συκουρίου πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, όταν στο 58′ μετά από σέντρα του Ραφαήλ Δίχρη και κεφαλιά του Αποστόλη Τσιανάκα, οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ.

Είκοσι λεπτά αργότερα (78′) ο Μάνος Πετράκης έκανε μια όμορφη ατομική προσπάθεια, δίνοντας στον Δημήτρη Πλιάγκα που με σουτ από πλεονεκτική θέση, πέτυχε το 2 – 0 για τους Συκουριώτες.

Ο Σμόλικας όμως αφυπνήστικε προς το τέλος της αναμέτρησης. Στο 90′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φίλιππου Ταστεμερίδη και κεφαλιά του Γιώργου Κακαβίτση, οι «πράσινοι» του Χρήστου Χατζηλιάδη μπήκαν και πάλι στο ματς και στο 90’+2′ έχασαν την ευκαιρία της αναμέτρησης για να «κλέψουν» την ύστατη στιγμή με «buzzer beater» τον βαθμό της ισοπαλίας.

Την ευκαιρία του αγώνα είχε ο Βασίλης Σκούπρας που με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα να «τραντάξει» το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Φαρμάκα, με το 2 – 1 να παραμένει έως και το φινάλε.

Κίσσαβος Συκουρίου (Φερραίος Γιαννακός – Λευτέρης Τέας): Φαρμάκας, Γκαμπέτας, Κουτσοκέρας, Τσανάκας, Χριστιανίδης, Κορδέλας, Αργύρης (75′ Παυλόπουλος), Μάντζιαρης, Δίχρης (89′ Καρβούνης), Πλιάγκας (80′ Αγγέλης), Πετράκης (85′ Τζιούρας).

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Τσιρογιάννης (55′ Μάρης), Δολιάνης, Κολοβός (85′ Τεκέδης), Σκούπρας, Ταστεμερίδης, Μπαλαμώτης, Κατσαρός (70′ Ζιώγας), Λιούσκας, Κακαβίτσης, Γάλλος (60′ Τάχας).