Νερό στο όνομα του… Χρηστίδη

Από την άσπρη «βούλα» κέρδισε ο Ηρακλής Λάρισας τον Τύρναβο (2 – 1), παραμένοντας στη κορυφή της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, «αγκαλιά» με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης. «Χρυσός» σκόρερ και των δύο τερμάτων και «λυτρωτής» για τον Ηρακλή, ο πρώην Τυρναβίτης, Γιάννης Χρηστίδης που τόσο στο 5′ όσο και στο 76′, έδωσε δις το προβάδισμα στον Ηρακλή Λάρισας.

Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν έτσι τους 43 πόντους μετά και από 19 παιχνίδια, όσους έχει και ο Οικονόμος Τσαριτσάνης (κέρδισε στο 90’+ τον Αετό Αμυγδαλέας), παραμένοντας «παρέα» στη κορυφή της «μεγάλης» κατηγορίας. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Νίκου Αλεξούλη έμεινε στους 19 βαθμούς, παραμένοντας στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα και εντός της ζώνης των πλέι-άουτ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν νωρίς το σκορ στην αναμέτρηση. Σκόρερ μόλις στο 5ο λεπτό, ο Γιάννης Χρηστίδης που χρειάστηκε διπλή προσπάθεια για να κερδίσει τον Γραβάνη, μιας και το πρώτο χρονικά σουτ, απέκρουσε ο κίπερ του Τυρνάβου και στην επαναφορά, ο ίδιος ποδοσφαιριστής σημάδεψε σωστά για το 1 – 0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Μάλιστα στο 32′ οι φιλοξενούμενοι είχαν προειδοποιήσει ενόψει και της συνέχειας, με σουτ του Μιχάλη Γκαντρή στο οριζόντιο δοκάρι του Αναστασίου.

Στην επανάληψη και στο 70′ οι Τυρναβίτες ισοφάρισαν το ματς. Ο Ανασταστίου σε ένα γύρισμα επιθετικού του Τυρνάβου μπλόκαρε τη μπάλα, με τον Μιχάλη Γκαντρή να κάνει τη προβολή και να ισοφαρίζει το παιχνίδι, εν μέσω διαμαρτυριών των ανθρώπων του Ηρακλή για επιθετικό φάουλ που δεν δόθηκε ποτέ. Σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης δημιουργήθηκε μικροένταση και η εξέλιξη της αναμέτρησης διεκόπει για περίπου πέντε λεπτά, έως ότου τα πνεύματα να ηρεμήσουν για να μπορέσει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Τελικά ο Ηρακλής πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ στο 76ο λεπτό. Ο Δημήτρης Αποστόλου κέρδισε πέναλτι, το οποίο και ανέλαβε να μετουσιώσει σε τέρμα ο Γιάννης Χρηστίδης, σημειώνοντας το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση, δίνοντας παράλληλα και τη νίκη στην ομάδα του. Μία νίκη που την κράτησε στη κορυφή για 19η Αγωνιστική.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Λάμπρου, Γιαννακόπουλος, Μόσχος, Ψωμολιάς, Μπάμης (70′ Πίρε), Κοντοθανάσης, Χρηστίδης (87′ Πατσής), Αποστόλου, Νάστας (65′ Φώτος), Ζαφειρίου (83′ Φορτομάρης).

Τύρναβος 2005 (Νίκος Αλεξούλης): Γραβάνης, Λιάκος, Γαλάνης, Αυλογιάρης, Μπάκος (74′ Καραλής), Πατσιωτός, Τζιόλας (75′ Τσατσελάρι Ρ.), Μαυροδήμος, Γκαντρής, Καλέσης (82′ Τσατσελάρι Λ.), Τσούτσας (46′ Ντονούδης).