Νικητής με ανατροπή στο ντέρμπι, ο Άρης Κουλουρίου

Ο Άρης Κουλουρίου ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κορυφής της 16ης Αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, κερδίζοντας με 3 – 1 τον Σ.Σ. Ραψάνης. Δύο τέρματα και μια ασσίστ για τους γηπεδούχος ο Περικλής Γκόλαντας που ήταν ο πρόσωπο της αναμέτρησης.

Οι “κιτρινόμαυροι” του Κουλουρίου έμειναν στη κορυφή με 37 βαθμούς, παρέα με τον Όλυμπο Γόννων, ενώ η ομάδα της Ραψάνης παρέμεινε στη τρίτη θέση με 32 πόντους, βλέποντας όμως τους Χείμαρρο Μαρμαρίνης και Όλυμπο Αιγάνης να πλησιάζουν τον πόντο και δίποντο αντιστοίχως.

Εκείνοι οι οποίοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ ήταν οι φιλοξενούμενοι. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Μπάτζιος ανέτρεψε τον Κριστιάν Μπίμπα, με τον κ. Νίτσα να δείχνει την άσπρη “βούλα” του πέναλτι. Την εκτέλεση της παράβασης ανέλαβε να μετουσιώσει σε γκολ ο Κατσαμάκας, που δεν αστόχησε για το 0 – 1.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και πριν από το ημίχρονο κατάφεραν να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ. Αρχικά στο μισάωρο μετά πάσα του Νεράτζη στη μεγάλη περιοχή στον Γκόλνατα, ο τελευταίος με σουτ, ισοφάρισε σε 1 – 1, ενώ στο 32′ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε προσπάθεια του Τζέφρι Σινάν. Μάλιστα στη συνέχεια της φάσης ο Κατσαμάκας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα του Άρη Κουλουρίου, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Και όλα αυτά για να φτάσουμε στο 40′ όταν και ο Ζαφειράκης κέρδισε πέναλτι από τον Ρουμπιέ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκόλαντας, που πραγματοποίησε την ολική ανατροπή του σκορ.

Πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια οι φιλοξενούμενοι είχαν και δεύτερο δοκάρι σε φάση διαρκείας με εκφραστή τον Κριστιάν Μπίμπα στο 42ο λεπτό.

Στην επανάληψη και στο 53′ ο Χρήστος Ζαφειράκης μετά από πάσα του Περικλή Γκόλαντα, διαμόρφωσε το τελικό 3 – 1 στο ντέρμπι κορυφής του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι Ραψανιώτες είχαν και τρίτο δοκάρι στο παιχνίδι στο 75ο λεπτό με σουτ έξω από τη περιοχή, με τη μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκαριών του Τσικόπουλου για τρίτη φορά στην αναμέτρηση.

Άρης Κουλουρίου (Γώργος Νεράτζης): Τσικόπουλος, Κουρούκας, Δέλλας, Νεράτζης (80′ Θάνος), Μιχόπουλος (83′ Μίχος), Μπάτζιος (74′ Ραπτοτάσιος Κ.), Καρλιγκιώτης Απ., Μοσχοβίτης, Ζαφειράκης, Γκόλαντας, Ραπτοτάσιος Π. (60′ Μητρούσιας).

Σ.Σ. Ραψάνης (Δημήτρης Γκαραγκούνης): Κοτσιανούλης, Ρουμπιές (60′ Γκαραγκούνης Γ.), Λιάμης, Γκιώνης (55′ Καρπέτης), Ιωάννου (46′ Τσινούδης), Σινάνι Κ., Σινάνι Β., Τσιούτης, Κατσαμάκας, Μπίμπα (80′ Σινάνι Ζ.), Σινάν Τζ.