Νικητής ο Τύρναβος στο γειτονικό ντέρμπι!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το Δημοτικό γήπεδο της Φαλάνης έφυγε ο Τύρναβος, όπου κέρδισε τον Σμόλικα με 2 – 1 στην 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας.

Το συγκρότημα του Χρήστου Λόλα με ένα τέρμα στο πρώτο και ένα τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του συνόλου του Χρήστου Χατζηλιάδη και να φθάσει τους τριάντα πέντε βαθμούς. Από την άλλη, ο Σμόλικας Φαλάνης έμεινε στους τριάντα ένα βαθμούς.

Στο 20ο λεπτό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Χρήστος Γκαμπέτας έκανε τη σέντρα και ο Βαγγέλης Τζιόλας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Πέτρου Καραναστάση, όμως στη δεύτερη ευκαιρία που του δόθηκε από κοντά δεν αστόχησε κι έκανε το 0 – 1 για τον Τύρναβο.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης τώρα και στο 65ο λεπτό, ο Γιώργος Ντονούδης αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο τη πάσα του Θοδωρή Γανού και με πλασέ από θέση βολής έκανε το 0 – 2.

Το μόνο που κατάφερε ο Σμόλικας ήταν να μειώσει σε 1 – 2 στο 83ο λεπτό της συνάντησης με σκόρερ τον Βασίλη Σκούπρα, με ένα εξαιρετικό σουτ από πλεονεκτική θέση.

Μάλιστα, το σύνολο του Χρήστου Χατζηλιάδη είχε και άλλες ευκαιρίες για να πετύχει τέρμα, όμως οι ευκαιρίες του Δάσσιου, του Τανάγια Γ. και του Κόκρα χάθηκαν κι έτσι ο Τύρναβος πήρε σήμερα την εκτός έδρας νίκη.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Μανακούσιος (70′ Τανάγιας Γ.), Δολιάνης, Πρίφτης, Κολοβός Κ., Σκούπρας, Μητρακούλης (60′ Παπαδάμος), Κόκρας, Κακαβίτσης, Τσιρβούλης, Δάσσιος.

Τύρναβος 2005 (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Μεζίνι, Αυλογιάρης, Ροντούλης, Γκαμπέτας, Βλιώρας, Γανός, Μπάκος (70′ Πατσιωτός), Γκαντρής (85′ Φούντας), Τζιόλας (80′ Καλέσης Απ.), Ντονούδης.