Ντέρμπι με τα όλα του, στη Νέα Πολιτεία

Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα διεξήχθει στο γήπεδο της Νέας Πολιτείας ανάμεσα στην τοπική Αστραπή και τον Ατρόμητο Αγίων Αναργύρων με τους φιλοξενούμενους να νικούν με 1 – 2 και να κάνουν το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα. Και όταν λέμε είχε τα πάντα το εννούμε, από τα τρία τέρματα που πέτυχαν οι ομάδες, από την ανατροπή που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι,ακυρωθέν τέρμα των γηπεδούχων, από τις σκληρές μονομαχίες και τις αποβολές, ο διαιτητής Τζήλος είχε πάρα πολύ δουλειά, ένα παιχνίδι που θα άφηνε ικανοποιημένο και ακόμα και τον πιο δύσκολο θεατή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους “πορτοκαλί” να πατούν καλύτερα στο γήπεδο και να πιέζουν για το πρώτο τέρμα, που ήρθε μάλιστα πολύ νωρίς μόλις στο 9′ λεπτό όταν Δήμος από τα δεξιά πλάσαρε, ο τερματοφύλακας Παυλόπουλος πραγματοποίησε την απόκρουση με τον Αποστόλου να “μαζεύει το ριμπάουντ” και σε κενή εστία να πλασάρει και ανοίγει το σκορ σε 1 – 0.

Μερικά λεπτά αργότερα, στο 13ο λεπτό συγκεκριμένα δημιουργήθηκε μία μικροσύραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων για μία γρήγορη εκτέλεση φάουλ.

Η ομάδα των Αγίων Αναργύρων πραγματοποίησε φάση στο 21′ με τον Τάσιο όταν έκλεισε από τα πλάγια προς το κέντρο, αλλά το σουτ που πραγματοποίησε μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Χαβίλας.

Στο 32′ άλλαξαν οι ισορροπίες όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες με τον Ιλιάζι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο φάουλ. Με τον Αποστόλου στο 35′ να εκμεταλλεύεται την αναστάτωση να παίρνει τη μπάλα από το κέντρο να φτάνει μέχρι την αντίπαλη περιοχή αλλά το πλασέ του να καταλήγει άουτ, φάση που ήταν και η τελευταία για το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους παίκτες του κ. Σκύφτα αν και με δέκα παίκτες να μπάινουν δυνατότερα για την ανατροπή. Κάτι που συνέβει μόλις στο 48′ όταν Σαλγκάμης μπήκε από τα αριστερά την έσπασε στο Φούντα που περίμενε με τον επιθετικό να μην αστοχεί και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Αποστόλουστο 52′ είχε την ευκαιρία να δώσει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά το πλασέ του δεν βρήκε πάλι στόχο και πέρασε άουτ.

Ενώ στο 54′ είχαμε απόλυτη ισορροπία και στους παίκτες εντός αγωνιστικού χώρου καθώς ο Δήμος δέχθηκε δύο κίτρινες σε μία φάση και άφησε με δέκα την Αστραπή.

Στο 61ο λεπτό ακυρωθέν γκολ για την Αστραπή ως οφσάιντ με τον Γαρουφαλιά να περνά τους πάντες από δεξιά και να σεντράρει στον Αποστόλου με τον τελευταίο να στέλνει από αντικανονική θέση τη μπάλα στα δίχτυα.

Η ολική ανατροπή πραγματοποιήθηκε στο 80′ όταν ο Τάσιος μέσα από τη περιοχή έδωσε πάσα πάρε – βάλε στο Φούντα με τον επιθετικό να μην είναι άστοχος και να δίνει το προβάδιμσα για την ομάδα του.

Η ομάδα της Νέας Πολιτείας έχασε εκτός από τους βαθμούς της ισοπαλίας και τον Σουλτούκη στο 93′ όταν δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με τη λήξη της αναμέτρησης τα συναισθήματα διαφορετικά για κάθε ομάδα, οι μεν γηπεδούχοι εξέφρασαν έντονα παράπονα για την διαιτησία του κ. Τζήλου, ενώ οι φιλοξενούμενοι αφιέρωσαν αυτή τη νίκη στον γενικό γραμματέα της ομάδας Κίμωνα Αρβανίτη και στη σύζηγό του Χαρούλα Παλέτζα για την κορούλα τους που ήρθε τώρα στη ζωή.

Most Valuable Player… Βασίλης Φούντας!

Ο επιθετικός του Ατρόμητου ήταν ομεγάλος πρωταγωνιστής στην ανατροπή για τη νίκη της ομάδας του. Πέτυχε και τα δύο τέρματα και έδειξε ότι είναι ένας επιθετικός που ξέρει ποια θέση πρέπει να έχει μέσα στο γήπεδο για να σκοράρει. Παράλληλα έβαλε και το αμυντικό δίδυμο της Νέας Πολιτείας να τον έχει συνεχώς στο μυαλό του.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Γιάννης Τσακμακίδης): Χαβίλας, Μπατζέλας (88′ Τάτσιος), Ζαφειρούλης, Παπαμάνος, Χασιώτης, Δήμος, Σουλτούκης, Τσιτσιουμής, Καλτσάς (57′ Γαρουφαλιάς), Αρσένης (80′ Κολιοφούτης), Αποστόλου.

Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων (Θοδωρής Σκύφτας): Παυλόπουλος, Χατζηλιάδης, Ιλιάζι, Παναγιώτου, Πλιάγκας, Κουσιάς, Τσινούδης, Τασσιός (72′ Μπαζάνας), Σαλγκάμης (85′ Ευαγγέλου), Βενέτης, Φούντας (90′ Αντωνόπουλος).