Νόμισμα με δύο… όψεις!

Στο 1 – 1 παρέμειναν οι Λάρισα 2012 και ο Αχιλλέας Φαρσάλων στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

Ένα αποτέλεσμα καλό για τη γηπεδούχο Λάρισα 2012 που κατάφερε να αποσπάσει έναν βαθμό από το νούμερο ένα φαβορί για πρωταθλητή Αχιλλέα Φαρσάλων. Ο οποίος με τη σειρά του είδε σίγουρα με… «κακό μάτι» αυτή την ισοπαλία, καθώς είναι οι πρώτοι του βαθμοί που χάνονται στο πρωτάθλημα.

ΣΚΕΝΤΖΑΣ - ΚΑΡΑΜΠΟΥΖΗΣ

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι. Στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε φάουλ, ο Οικονόμου έκανε τη κεφαλιά, όμως έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια της αντίπαλης εστίας. Όπως και το σουτ του Περήφανου για τον Αχιλλέα στο 21΄.

Η Λάρισα 2012 με τη σειρά της απείλησε την αντίπαλη εστία στο 27ο λεπτό, όταν από ωραία κάθετη του Γκόλτσιου, ο Δημήτρης Κίτσιος σούταρε, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό για τον Αχιλλέα, από ωραίο συνδυασμό των Νεμπεγλέρα και Βούλγαρη, ο πρώτος σούταρε, απέκρουσε ο Γεωργούλας και στην επαναφορά ο Ρέψης άνοιξε το σκορ.

dsc_0516

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να «απαντήσουν» στο γκολ και μάλιστα γρήγορα. Στο 49΄ φάουλ του Κώστα Τσιάκου, κεφαλιά του Βαλάντη Φλώρου και η μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας με το 1 – 1 να είναι γεγονός.

ΚΑΡΑΜΠΟΥΖΗΣ - ΦΛΩΡΟΣ Β.

Στο 58΄λίγο έλειψε ο Αχιλλέας Φαρσάλων να πάρει ξανά το προβάδισμα. Στο 58΄σέντρα του Καραμπούζη από τα δεξιά, ο Παλάσκας προσπάθησε με το στήθος να νικήσει τον γκολκίπερ, ο οποίος όμως έδιωξε σε κόρνερ.

ΠΑΛΑΣΚΑΣ - ΦΛΩΡΟΣ ΠΑΝΤ.

Από την άλλη η Λάρισα 2012 έχασε σημαντική ευκαιρία για το 2 – 1 στο 70΄. Ωραίος συνδυασμός του Κίτσιου Δ. με τον Τσιάκο, ο πρώτος βγήκε τετ – α – τετ, αλλά απέκρουσε ο αντιπαλός τερματοφύλακας. Ενώ στην αντεπίθεση ο Παλάσκας έκανε το σουτ από καλή θέση, όμως δε βρήκε στόχο.

ΡΕΨΗΣ - ΓΕΩΡΓΟΥΛΑΣ Θ.

Η τελευταία φάση του αγώνα ήρθε στο 77΄ και άνηκε στους φιλοξενούμενους. Πάσα του Χρήστου Ρέψη στον Κακαζούκη, ο οποίος σούταρε και έστειλε τη μπάλα άουτ. Με το 1 – 1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Λάρισα 2012 (Νίκος Αργυρούλης): Γεωργούλας, Θωμάς, Φλώρος Αντ. (78΄λ.τ. Κακαζούκης), Φλώρος Π., Φλώρος Παντ., Κίτσιος Π. (51΄Σκέντζας), Φλώρος Β., Στρατής, Γκόλτσιος, Κίτσιος Δ., Τσιάκος, Μάντζας.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Κουτσοκέρας, Καραμπούζης (29΄λ.τ. Οικονόμου), Περήφανος, Μανιώτης (56΄Μεζίνι), Κακαζούκης, Νεμπεγλέρας, Παλάσκας, Τλούπας, Ρέψης, Κουρούμαλος, Βούλγαρης (73΄Λόλας).