“Ξέσπασε” η Δήμητρα Αγιάς!

Ήταν να μην ξεκινήσει να “πυροβολεί” η Δήμητρα Αγιάς, από τη στιγμή που άρχισε να σκοράρει δεν μπορούσε να σταματήσει και έτσι “φιλοδώρησε” με εφτά τέρματα τον Άρη Κουλουρίου, για το τελικό 7 – 1. Πριν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες είχαν από έξι βαθμούς και η νίκη ήταν επιτακτική και για τους δύο διεκδικητές.

Τελικά η Δήμητρα Αγιάς ήθελε περισσότερο τη νίκη και την “σιγούρεψε” με εφτά τέρματα. Τεράστιος πρωταγωνιστής ο Σαμαράς με τα τέσσερα τέρματα του. Με την ομάδα της Αγιάς να παίρνει και μία βαθμολογική ανάσα. Από την άλλη ο Άρης Κουλουρίου, πλέον από την προτελευταία θέση του πίνακα, θα πρέπει να μαζέψει τα “κομμάτια” του και να συνεχίσει με… αλλαγές για επιτυχή αποτελέσματα.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στα μέσα του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 27ο λεπτό. Ο Μυλωνάς πάσαρε στον Σαμαρά με τον επιθετικό να πλασάρει όμορφα, πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, για το 1 – 0.

Και από εκεί και έπειτα η ομάδα της Αγιάς ξεκίνησε το “σολάρισμα”. Στο 33′ ο Μυλωνάς από δημιουργός γίνεται εκτελεστής, και με ωραία ατομική προσπάθεια πλάσαρε από τα πλάγια για το 2 – 0.

Έξι λεπτά μετά, στο 39ο λεπτό, ο Σαμαράς δίνει ασίστ στον Βερβέρη που ανεβάζει κι άλλο το δείκτη του σκορ, για το 3 – 0.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου η ομάδα του Άρη Κουλουρίου κατάφερε και μείωσε το σκορ. Στο 42′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κύρκου οι αμυντικοί των γηπεδούχων δεν συνεννοήθηκαν σωστά και ο Δέλλας πήρε τη κεφαλιά για το 3 – 1, σκορ που έστειλε και τις ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

“Καταιγιστικό” όμως και το δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους με τον Σαμαρά να βάζει τα πάντα. Στο 62′ αφού πήρε τη μπάλα μετά από κάθετη πάσα Γούτου, ο ποδοσφαιριστής με διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 4 – 1.

Για να συνεχίσει να πετυχαίνει άλλα δύο τέρματα στο 67′, όταν αυτή τη φορά τον “τροφοδότησε” ο Μανωλακούδης, με συρτό σουτ έκανε το 5 – 1. Και στο 74′ με τον επιθετικό να πλασάρει και αφού η μπάλα βρήκε σε κάποια σώματα, κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 6 – 1.

Το τελικό 7 – 1 διαμορφώθηκε λίγο πριν τη λήξη στο 87ο λεπτό, όταν ο Αθανασίου πραγματοποίησε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Χατζή να πλασάρει στη κίνηση και να ολοκληρώνει έτσι μία εντυπωσιακή νίκη για την Δήμητρα Αγιάς.

Να αναφερθεί πως μετά την βαριά ήττα του Άρη Κουλουρίου, ο προπονητής της ομάδας Κώστας Τσιτσιουμής δήλωσε την παραίτησή του, ευχαριστώντας ιδιαιτέρως τον πρόεδρο της ομάδας για την άριστη συνεργασίας τους.

Δήμητρα Αγιάς (Βαγγέλης Μάνος): Φιλοκώστας, Γεωργουβίτσας, Μανωλακούδης, Βερβέρης, Μουσιός, Δεληγιάννης (70′ Ζιώγος), Τσαγγαλάς (58′ Αθανασίου), Μυλωνάς, Γκρίτζας, Σαμαράς, Γούτος (78′ Χατζής).

Άρης Κουλουρίου (Κώστας Τσιτσιούμης): Πατέρας, Μπουζώνας, Δέλλας, Κύρκος, Παρασχάλης, Πατσώνης (46΄Παπαγεωργίου), Κουρμπάτι, Μοσχοβίτης, Κωνσταντάς (80′ Μιχόπουλος), Ευθυμιάδης, Τσίλης (65′ Γεωργάκης).