Ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε!

Με νίκη απέναντι στη Μελία τελείωσε το 2017 για το Ελευθεραί και τα «λιοντάρια» ξεκίνησαν με νίκη απέναντι στο Καλοχώρι το νέο έτος!

Η ομάδα του Μάκη Αλεξούδη πέτυχε τη πρώτη εντός έδρας νίκη για το 2018, κερδίζοντας το Καλοχώρι με 3 – 0 για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Με αυτή τη νίκη, το Ελευθεραί έφθασε τους είκοσι ένα βαθμούς και συνεχίζει στην ένατη θέση της βαθμολογίας, ενώ το Καλοχώρι έμεινε στη τελευταία θέση έχοντας έξι πόντους.

Στο 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» το σκορ. Ο πορτιέρο του Ελευθεραί, Βασίλης Κραβαρίτης, με βολέ από την άμυνα του τροφοδότησε τον Δημήτρη Καββαδία και ο έμπειρος επιθετικός από θέση βολής δεν αστόχησε όπου με πλασέ έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο, το Ελευθεραί πέτυχε και δεύτερο τέρμα! Ο Βαγγέλης Θεοδώρου σούταρε από πλεονεκτική θέση, ο γκολκίπερ του Καλοχωρίου απέκρουσε αρχικά, όμως στην επαναφορά ο Κλεάνθης Ράχης βρήκε δίχτυα με κεφαλιά από κοντά και το Ελευθεραί πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ, 2 – 0.

Στην επανάληψη τώρα και στο 66ο λεπτό, η ομάδα του Μάκη Αλεξούδη σημείωσε και τρίτο τέρμα και «κλείδωσε» το τρίποντο. Ο Χρήστος Αετόπουλος βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Κλεάνθη Ράχη και ο τελευταίος που «τσίμπησε» τη μπάλα προ του γκολκίπερ του Καλοχωρίου, δεν έχασε την ευκαιρία να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι και να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Α.Ο. Ελευθεραί (Μάκης Αλεξούδης): Κραβαρίτης, Γεωργουλόπουλος, Αετόπουλος (75′ Μέκρας Γ.), Τσούντζουρας, Μέκρας Χρ., Χατζής Γ. (55′ Ρουμελιώτης), Ράχης (66′ Τσιάμης Γ.), Θεοδώρου, Κουρούκας (46′ Ευστρατίου), Μαυρουδής Ι., Καββαδίας.