Ξεμπέρδεψε ο Φαλανιακός!

«Διπλό» σωτηρίας πήρε ο Φαλανιακός στη Τσαριτσάνη, κερδίζοντας με 2 – 1 τον τοπικό Οικονόμο του Κώστα Κατσάρα, τον οποίο και βάζει σε μπελάδες μη… συμμετοχής στα πλέι-οφ, εάν εν τέλει αυτά διεξαχθούν.

Ο Φαλανιακός μπορεί μαθηματικά να μην σώθηκε, αλλά με έναν βαθμό είναι και μαθηματικά εκτός πλέι-άουτ, μιας και τον χωρίζουν πλέον οκτώ βαθμοί από την 12η θέση και την Λάρισα 2012 που συμμετέχει ως… πρώτη στα πλέι-άουτ, τρεις στροφές πριν την ολοκλήρωση της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Στον αντίποδα, ο Οικονόμος μετά από αυτήν την ήττα «έπεσε» στη 4η θέση της «μεγάλης» κατηγορίας και νιώθει την ανάσα τόσο του Τυρνάβου (-1), όσο και του φορμαρισμένου Αετού Αμυγδαλέας (-2), φλερτάροντας με τη μη συμμετοχή του στα πλέι-οφ, εάν αυτά τελικά γίνουν (προϋπόθεση είναι το +13 του πρώτου από τον δεύτερο).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ. «Δράστης» ήταν ο Ηλίας Λιλολάρι που με ένα συρτό σουτ στη κίνηση στο 8ο μόλις λεπτό, «πάγωσε» τους Τσαριτσανιώτες για το 1 – 0 των «κιτρινόμαυρων».

Πριν καταλάβουν τι συνέβη, οι γηπεδούχοι δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα. Στο 27ο λεπτό η σέντρα του Κώστα Μαχαίρα είχε ως αποδέκτη τον έμπειρο και συνάμα ικανότατο επιθετικό, Χρήστο Λυγούρα, που με ένα γυριστό σουτ στη κίνηση, έκανε τα τέρματα της ομάδας του Γιάννη Μιχαλέ, δύο!

Η αντίδαση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Ένα λεπτό μετά την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (31′) ο Κώστας Μαχαίρας ανέτρεψε εντός ορίων περιοχής τον Λεωνίδα Γκαραγκούνη με τον κ. Γιάντση να δείχνει τη παράβαση του πέναλτι. Την εκτέλεση αυτού, ανέλαβε ο Αντώνης Πούτας που δεν αστόχησε, μειώνοντας στο τελικό 1 – 2.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 87ο λεπτό Οικονόμος πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με τον Λεωνίδα Καραγκούνη αλλά ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος, Λεβέντης, Σαπάκος, Μόσχος, Σακοράφας (28′ Καλφούντζος), Δραχαλίβας (28′ Μπουμπουνάρας), Γκαμπέτας (64′ Χάμος), Φτίκας, Καραγκούνης, Πούτας.

Φαλανιακός (Γιάννης Μιχαλές): Παπαϊωάννου, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Φατούρας, Πανταζής Γ., Λιλολάρι, Κολοβός, Μπλέντι, Λυγούρας Χρ. (77′ Αλατάς Δ.), Αλεξανδρής (31′ Σουλιώτης), Αλατάς Ι. (72′ Ντανίκας).